Gastronomi temalı coğrafi işaretli ürünlerin tüketiciler üzerinde oluşturduğu etki: Gaziantep örneği
The impact of gastronomy themed geographical marked products on consumers: The case of Gaziantep
- Tez No: 776605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı-UCCN (Unesco Creative Cities Network) programına Türkiye'den Gastronomi alanında dahil olan ilk ve öncü şehir olma özelliği taşıyan Gaziantep iline ait gastronomi unsurları üzerine çalışma yapmak, Gaziantep gastronomi turizmine ve literatüre katkılarının olacağı düşünülmektedir. Coğrafi işaret tescili alan gastronomi ürünlerinin tüketiciler üzerindeki etkileri, tüketici tutumları ve beklentileri doğrultusunda coğrafi işaretli gastronomi ürünlerinin geliştirilmesi gerekliliği vardır. Coğrafi işaret almış ürünler hakkında bilgiler verilmesi, tüketici tercihleri ve daha fazla ödeme isteğinin araştırılması amaçlanmıştır. Coğrafi işaret kavramı ne demektir? Coğrafi işaret ve coğrafi işaretli ürün tüketiciler için ne anlam ifade etmektedir? Coğrafi işaretli ürünler tüketici tutumlarını nasıl etkilemektedir? Bu bağlamda elde edilecek verilerin değerlendirilmesi, coğrafi işaretli gastronomi ürünlerinin tüketici algı ve beklentilerine göre sunulmasının ürünlere olan ilgiyi arttıracağı düşünülmektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Gaziantep'te yaşayan ve yaşamış bireyler oluşturmaktadır.Araştırmanın verileri yüz yüze anket görüşmeleri ve çevrimiçi form aracılığıyla toplanmıştır. SPSS paket programı aracılığıyla verilere ilişkin betimsel istatistikler elde edilmiş ve raporlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla frekans ve yüzdesel frekans tabloları ve şekilleri oluşturulmuş ve yorumlamalar yapılmıştır. Kaiser Meyer Olkin (KMO) ve Barlett's testi, güvenirlik analizi için Cronbach Alfa iç tutarlık katsayısı ile madde toplam korelasyon katsayıları incelenmiştir. İkili örneklemler arasında t testleri ile çoklu örneklemler arasında ANOVA testleri yapılmıştır. Coğrafi işaret konusunda tüketicilerin yeterli bilgiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Coğrafi işaretli ürünler genel olarak tüketilmektedir. Ürünlerin en fazla yerel işletmelerden tedarik edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that working on the gastronomic elements of Gaziantep province, which is the first and leading city in the field of Gastronomy from Turkey to be included in the UNESCO Creative Cities Network-UCCN (Unesco Creative Cities Network) program, will contribute to Gaziantep gastronomy tourism and literature. There is a need to develop geographically indicated gastronomy products in line with the effects, consumer attitudes and expectations of the gastronomic products registered with the geographical indication. It is aimed to provide information about products that have received geographical indications, to investigate consumer preferences and willingness to pay more. What does the concept of geographical indication mean? What does geographical indication and geographical indication product mean for consumers? How do geographically indicated products affect consumer attitudes? In this context, it is thought that the evaluation of the data to be obtained and the presentation of geographically indicated gastronomy products according to consumer perceptions and expectations will increase the interest in the products. In the study, questionnaire application was made from quantitative research methods. The population of the study consists of individuals living and living in Gaziantep. The data of the research were collected through face-to-face survey interviews and online form. Descriptive statistics on the data were obtained and reported through the SPSS package program. In order to evaluate the data obtained as a result of the research, frequency and percentage frequency tables and figures were created and interpretations were made. Kaiser Meyer Olkin (KMO) and Barlett's test, Cronbach Alpha internal consistency coefficient and item-total correlation coefficients were examined for reliability analysis. Two-sample t-tests and multiple-samples ANOVA tests were performed. It has been determined that consumers have sufficient knowledge about geographical indication. Geographically indicated products are generally consumed. It has been concluded that the products are mostly supplied from local businesses.