Coğrafi işaretli Gaziantep baklavasının Gaziantep gastronomi turizmine etkisi
The impact of geographically indicated Gaziantep baklava on Gaziantep gastronomy tourism
- Tez No: 953309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, coğrafi işaret tescili almış Gaziantep baklavasının kentin gastronomi turizmine olan etkilerini çok boyutlu bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin ilk gastronomi temalı UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyesi olan Gaziantep, zengin mutfak kültürü ile ulusal ve uluslararası düzeyde dikkat çeken bir destinasyon haline gelmiştir. Bu bağlamda, Gaziantep baklavası yalnızca yerel bir tatlı ürünü olmanın ötesine geçerek, kültürel kimliğin önemli bir temsilcisi ve gastronomik çekim unsuru olarak değerlendirilmektedir. Tez çalışmasında nitel araştırma methodu kullanılmış; baklava üreticileri ve baklava ustaları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan bulgular, coğrafi işaretin hem ürün kalitesi ve marka güvenilirliği algısında önemli bir artış sağladığını, hem de destinasyon tercihinde belirleyici bir unsur haline geldiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, baklava üretim süreçlerinin deneyimsel turizm unsuru olarak sunulmasının, ziyaretçi etkileşimini artırdığı ve gastronomi temelli destinasyon imajını güçlendirdiği belirlenmiştir. Coğrafi işaretli Gaziantep baklavası, yalnızca ekonomik katkı sunan bir ürün değil; aynı zamanda sürdürülebilir gastronomi turizminin geliştirilmesinde stratejik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, yerel kalkınma, kültürel mirasın korunması ve destinasyon pazarlaması açısından coğrafi işaretlerin bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of Gaziantep baklava, which has a geographical indication registration, on the city's gastronomy tourism from a multidimensional perspective. Gaziantep, which is Turkey's first gastronomy-themed member of the UNESCO Creative Cities Network, has become a destination that attracts attention at national and international levels with its rich culinary culture. In this context, Gaziantep baklava is considered to be an important representative of cultural identity and gastronomic attraction element, going beyond being just a local dessert product. Qualitative research method was used in the thesis study; semi-structured interviews were conducted with baklava producers and baklava masters. The findings revealed that the geographical indication provides a significant increase in both product quality and brand reliability perception, and also becomes a determining factor in destination choice. In addition, it was determined that presenting baklava production processes as an experiential tourism element increases visitor interaction and strengthens the gastronomy-based destination image. Gaziantep baklava with a geographical indication is not only a product that provides economic contribution; it also stands out as a strategic tool in the development of sustainable gastronomy tourism. In this context, it is emphasized that geographical indications should be evaluated with a holistic approach in terms of local development, protection of cultural heritage and destination marketing.