Sezaryen ile doğum yapan hastalarda, ERAC (Enhanced Recovery After C-section-Sezaryen sonrası hızlı iyileşme) protokolünün klinik yönden değerlendirilmesi: Prospektif kontrollü bir çalışma
Researching of the impact of recovery processes on patients who implemented ERAC protocol (Enhanced Recovery After C-section) at Sesarean section: A prospective controlled trial
- Tez No: 776619
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜL DEMİRÇİVİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ERAC (Enhanced Recovery After C-section-Sezaryen sonrası hızlı iyileşme) protokolünün erken iyileşme üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Aralık 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 18 yaş ve üstünde, 37. gebelik haftası ve üstü, sezaryen ile doğum yapan, acil olmayan (preeklampsi, eklampsi, HELLP, plasenta anomalisi, plasenta dekolmanı, enfeksiyon, sistemik morbiditeye neden olan hastalığı olmayan) doğum yapan gebeler kontrollü şekilde gruplandırıldı. Hastalar operasyon sonrası gaz ve gaita deşarj zamanı, vizüel ağrı skoru, emzirme zamanı, rutin faaliyetlere dönüş zamanı, postoperatif ve preoperatif hgb değeri, operasyon sırası ve sonrası bulantı ve kusma, hastaneye tekrardan başvuru ve kan transfüzyonu ihtiyacı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 60 hasta ERAC grubuna, 60 hasta kontrol grubuna dahil olmak üzere 120 kadın dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the impact of recovery processes on women who implemented the ERAC (Enhanced Recovery after C-Section) protocol at cesarean delivery. Materials and Methods: Between December 2022 and January 2023, applying to our hospital Obstetrics and Gynecology Clinic, 18 years and over, 37. week of pregnancy and over, delivered by caesarean section, non-urgent (preeclampsia, placental anomalies, decolman placenta, infection, disease that causes systemic morbidity, no additional obstetric pathology) pregnant women were separated controlly. In terms of postoperative flatus and defecation time, the visual pain score, breastfeeding time, time to return to daily activities, hemogram differences between preoperative and postoperative, postoperative nausea and vomiting, readmission to the hospital, the need for blood transfusion were compared. Results: 120 women were included in the study, including 60 patient ERAC groups and 60 patient control groups.