Total diz protezi ameliyatı yapılan hastalarda duygusal özgürleşme tekniğinin ameliyat sonrası ağrı ve kaygı üzerine etkisi
Effect of emotional freedom technique on postoperative pain and anxiety in patients undergoing total knee replacement
  1. Tez No: 776768
  2. Yazar: PINAR TANRIVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÜRÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırma total diz protezi ameliyatı sonrasında uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin ağrı ve kaygı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel türde olan bu araştırmanın verileri Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Mart -Eylül 2022 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın örneklemi blok randomizasyon yöntemi ile belirlendi. Araştırma kriterlerine uyan 80 hasta (40 deney, 40 kontrol) araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Vizüel Analog Skala (VAS) Ağrı Formu”,“Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)”,“Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ)”ve“Subjektif Deneyim Birimi Skalası (SUE-Subjective Units of Experience)”kullanıldı. Bulgular: Deney grubundaki hastaların yaş ortalaması 63.10±8.08, kontrol grubundaki hastaların yaş ortalaması 65.55±7.07, deney ve kontrol grubundaki hastaların % 82.5'i kadındır. Deney ve kontrol grubu hastalarının ön test DKÖ ve VAS ağrı puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of the emotional freedom technique applied in the postoperative period on pain and anxiety in patients who have had total knee replacement surgery. Material and method: The data of the randomized controlled experimental research were collected at Aksaray University Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between March 2022 and September 2022. The sample of the research was determined by the block randomization method. 80 patients (40 experimental, 40 control) who met the research criteria constituted the sample of the study.“Patient Descriptive Information Form”,“Visual Analog Scale (VAS)”,“State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I, STAI-II)”and“Subjective Unit of Experience Scale (SUE)”were used to collect research data. Result: The mean age of the patients in the experimental group was 63.10±8.08, the mean age of the patients in the control group was 65.55±7.07, and 82.5% of the patients in the experimental and control groups were women. It was determined that there was no significant difference between pre-test STAI I and VAS scores of the experimental and control group patients (p>0.05).