Üniversite öğrencileri arasında ders dışı etkinliklere katılımın siber zorbalık deneyimlerini yordayıcılığı
Correlates of cyberbullying experiencesamong university students regarding extra-curricular activities
  1. Tez No: 859741
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada amaç üniversite öğrencileri arasında ders dışı etkinliklere katılımın siber zorbalık deneyimlerini yordayıcılığını test etmektir. Bu amaç doğrultusunda Gaziantep Üniversitesi'nde 2018-2019 bahar döneminde lisans kademesinde öğrenim gören 517 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Yapılan bu araştırmada veriler, Üniversite Öğrencileri için Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri, Ders Dışı Etkinlik Tarama Anketi ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanılmıştır. Bu çalışmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Sonuçlara göre erkek üniversite öğrencileri kadın üniversite öğrencilerine göre daha fazla siber zorbalık yapmaktadır. Ancak siber zorbalığa maruz kalmada kadın ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. Araştırmada en çok yapılan siber zorbalık davranışları arasında; sosyal ortamda birine küfür etmek, izin almadan kişisel bilgisayar veya akıllı telefondaki bilgileri almak ve dedikodu veya söylenti yayılması bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin siber zorbalığa en sık maruz kaldıkları davranışlar ise siber ortamda küfür etmek, internette tehdit içeren utandırıcı kırıcı mesajlar gönderilmek ve izin almadan kişisel bilgisayar veya akıllı telefonumdaki bilgilerin almak olarak bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin en sık yaptığı ders dışı etkinlikler arasında kitap, dergi veya roman okumak, amatör veya profesyonel uzun mesafe yürüyüşler yapmak ve sinemaya gitmek bulunmuştur. Çoklu regresyon analizinin bulguları ders dışı kültürel etkinliklere katılımının ve sanatsal etkinliklere katılımın siber zorbalık yapmayı negatif yönde yordadığı bulunurken siber zorbalığa maruz kalmayı yordamadığı bulunmuştur. Bu araştırmanın bulguları ders dışı sportif etkinliklere katılımın siber zorbalığa maruz kalmayı ve siber zorbalık yapmayı yordamadığını göstermiştir. Araştırma bulguları üniversite öğrencilerinin ders dışı etkinliklerine yönelik katılımının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık oluşturmadığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the correltaes of cyberbullying experiences among university students regarding extracurricular activities. Data were collected from 517 students studying at Gaziantep University in the spring term of 2018-2019. In this study, the Revised Cyberbullying Inventory for University Students, Extracurricular Activity Questionnaire and personal ınformation form were the data collection tools. According to the results, male students bully more than female students. However, there was no significant difference between male and female students in terms of cyberbullying victimization. Among the most common cyberbullying were cursing to someone in a social environment, taking information from a personal computer or from smartphone without permission, and spreading gossip or rumors. The behaviors most frequently exposed to cyberbullying by university students were cursing in the cyber environment, sending embarrassing messages containing threats on the internet, and taking information from a personal computer or smart phone without permission. Reading books, magazines or novels, amateur or professional long-distance trekking and cinema were the most frequent extracurricular activities of university students. Multiple regression analysis revealed that participation in extracurricular cultural activities and participation in artistic activities negatively predicted cyberbullying perpetration. Yet, participation in extracurricular cultural activities and participation in artistic activitiesdid not predict cyberbullying victimization. Also, participation in extracurricular sports activities did not predict cyberbullying victimization and cyberbullying perpetration. Research findings show that gender was not a significant predictor in terms of participating in extracurricular activities.