Yeni sentezlenmiş flor ve metoksi sübstitüe kalkon bileşiklerinin olası anti-kanser etkisinin farklı hücre hatlarında değerlendirilmesi
Evaluation of the possible anti-cancer effect of novel synthesized fluoro- and methoxy-substituted chalcone compounds in different cell lines
- Tez No: 776824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GİZEM ÖZKEMAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kalkon bileşikleri, 1,3-diaril-2-propen-1-on yapısı taşır ve antikanser aktivite olmak üzere pek çok biyolojik aktiviteye sahiptir. Kalkon ailesi, hücre döngüsü bozma, otofaji düzenleme, apoptoz indüksiyonu gibi birçok mekanizma yoluyla kansere karşı in vivo ve in vitro aktivite göstermektedir. Bu bilgiler ışığında gerçekleştirilen tez kapsamında, A549, MCF7, HEPG2 ve HDFa hücre hatlarında bir seri flor ve metoksi türevi kalkonların farklı konsantasyonlarda antikanser aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Sentezi gerçekleştirilmiş bir seri flor ve metoksi türevi kalkon bileşiklerinin farklı konsantrasyonlarının A549, MCF7, HEPG2 ve HDFa hücre hatları üzerinde hücre canlılığına etkisi kolorimetrik bir yöntem olan MTT yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca pozitif kontrol olarak doksorubisin etken maddesi kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen sonuçlar doğrultusunda 7 no'lu bileşiğin tüm hücre hatlarında canlılığı önemli ölçüde azalttığı görülmektedir. 2 no'lu bileşik MCF-7 hücre hattında sitotoksik (IC50: 44,84,5 M) bulunmuştur ancak, A549 ve HEPG2 hücreleri üzerinde etkili bir sitotoksik aktiviteye sahip olmadığı gözlenmiştir. 7 no'lu bileşiğin dışındaki test maddelerinin HEPG2 hücreleri üzerinde etkili bir sitotoksik etkiye sahip olmadığı bulgular arasındadır. Sonuç: Daha önce sentezi gerçekleştirilmiş bir seri flor ve metoksi türevi kalkon bileşiklerinin antikanser etkileri daha önce çalışmamış olup, bu tez çalışması ile biri sağlıklı hücre hattı olmak üzere üç farklı kanser hücresi üzerinde canlılığa etkileri araştırılmıştır. MTT yöntemi uygulanmış ve bileşiklerin inhibitör konsantrasyon 50 (IC50) değerleri elde edilmiştir. Bu verilerin yayınlanması ile mevcut bilimsel birikim için önemli düzeyde katkı elde edilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Chalcone compounds are compounds with 1,3-diaryl-2-propen-1-one structure, which have various biological activities, including anticancer activity. The chalcone family has shown activity against cancer through multiple mechanisms, including cell cycle disruption, autophagy regulation, apoptosis induction, and immunomodulatory properties. In the light of this information, it was aimed to investigate the anticancer activities of fluorine and methoxy- derived chalcones at different concentrations in A549, MCF7, HepG2 and HDFa cell lines. Material and Method: The effects of different concentrations of a series of synthesized fluorine and methoxy derivative chalcone compounds on cell viability on A549, MCF7, HepG2 and HDFa cell lines were determined using the MTT method, which is a colorimetric method. In the study, the active ingredient doxorubicin was also used as a positive control. Result: In line with the results obtained, it is seen that compound no. 7 significantly reduced viability in all cell lines. Compound 2 was found to be cytotoxic (IC50: 44.84.5 M) in the MCF-7 cell line, but it was observed that it did not have potent cytotoxic activity on A549 and HEPG2 cells. Conclusion: The anticancer effects of a series of synthesized fluorine and methoxy derivative chalcone compounds have not been studied before, and their effects on viability on different cells were investigated in this thesis. MTT method was applied and inhibitory concentration 50 (IC50) values of the compounds were obtained. With the publication of these data, it is expected to make a significant contribution to the current scientific knowledge.