Sucuk üretiminde etin sarımsakla muamelesinin protein fosforilasyonu, fizikokimyasal ve biyokimyasal niteliklere etkisi
Effect of meat treatment with garlic on protein phosphorylation, physicochemical and biochemical properties in sucuk production
  1. Tez No: 776826
  2. Yazar: AHMET DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
İki kısımdan oluşan bu çalışmada; ilk kısım kesim sonrası farklı oranlarda (%0, %1 ve %2) sarımsak uygulamasının etlerde protein fosforilasyonu ile etin kimyasal, fiziksel, glikolitik, proteolitik, lipolitik nitelikleri ve uçucu bileşenlerine etkileridir. İkinci kısımda anılan oranlarda sarımsak uygulanmış ve farklı sürelerde (24 ve 48 saat) olgunlaştırılmış etlerden üretilen sucuklarda yine ette belirtilen niteliklere ilaveten duyusal değerlendirmeler de depolama süresince tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts. The first part is on the effect of different garlic rates (0%, 1% and 2%) in the meat treatment after slaughter on the protein phosphorylation, chemical, physical, glycolytic, proteolytic, lipolytic, and volatile compounds. The second part is on the use of meat samples with different garlic ratios and aged in different time duration (24 and 48 hours) in sucuk production. In addition to these analyses, the sensory evaluation was performed in different sucuk samples during storage.