Professional development pursuits of teacher educators in ELT departments in Türkiye
Türkiye'de İngiliz dili eğitimi bölümlerindeki öğretmen eğitimcilerinin mesleki gelişim uğraşı
- Tez No: 776905
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TUNABOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Nüfusun önemli ölçüde artmasıyla birlikte dünya hızla değişmektedir. Bu hızlı değişim, başta İngilizce öğretmenleri olmak üzere her profesyonele yeni taleplerin, beklentilerin ve niteliklerin dayatılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Küreselleşmenin bir sonucu olarak, İngilizce öğrenmek sadece bir zorunluluk değil, aynı zamanda hayattaki doğal akışımızın bir parçası haline gelmiştir. Dil temelinde sağlıklı bir eğitim ortamı yaratma konusunda İngilizce öğretimi bölümlerinde çalışan profesyonellerin hızla gelişen İngilizce öğretimi alanında kendilerini güncel tutmaları gerekmektedir. Akademisyenlerin nitelikli yeni İngilizce öğretmenleri yetiştirmek için mesleki gelişim faaliyetlerine katılması gerekmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde görev yapan öğretmen eğitimcilerinin mesleki gelişim uğraşları bağlamında sonraki çalışmalara veri sağlamayı amaçlamaktadır. Mevcut çalışmanın verileri anket ve açık uçlu sorular yoluyla toplanmıştır. Veri toplama araçları aracılığıyla toplanan veriler, İngilizce Öğretmenliği bölümlerindeki Türk öğretmen eğitimcilerinin mesleki gelişim uğraşlarının meslektaş işbirliğine, motivasyona, çalıştıkları bölgeye, mesleki gelişim faaliyetlerine erişilebilirliğine ve çalıştıkları kurumun türüne bağlı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With a considerable increase in population, the world is changing rapidly. This rapid change makes it inevitable to enforce new demands, expectations and qualifications on every professional including, especially, English language teachers. As a result of globalization, learning English has become not only a must but also a part of our natural flow in life. With regards to creating a healthy education environment on the basis of language, professionals working at ELT departments must keep themselves up-to-date with the rapidly evolving field of English language teaching. Academics need to engage in professional development activities in order to educate qualified new teachers of English. This study aims to investigate and provide next studies with data in the context of professional development pursuits of the teacher educators in ELT departments in Türkiye. The data for the current study was collected through a questionnaire and open-ended questions. The data collected through the data collection tools reveal that professional development pursuits of Turkish teacher educators' in ELT departments depend on colleague cooperation, motivation, the region they work in, the accessibility of professional development activities and type of the institution they work in.