Motor sporlarında yer alan otomobil üreticilerinin yarışlardaki performansları ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişkinin analizi: Formula 1 Dünya Şampiyonası örneği
Analysis of the relationship between racing performances and stock returns of car manufacturers in motor sports: The case of Formula 1 World Championship
- Tez No: 777048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAY YAŞAR AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Otomobil üreticisi şirketler, otomobil yarışlarının düzenlenmeye başlamasından itibaren otomobil yarışlarını temel olarak daha fazla otomobil satmak için kullanmıştır. Otomobil endüstrisinin giderek büyümesi ve günümüzde farklı ülkelerden oldukça fazla otomobil üreticisi şirketin endüstriye dahil olması neticesinde rekabet önemli oranda artmıştır. Şirketlerinin ve otomobillerinin tanınırlığını artırmak ve rakipleri arasında avantajlı konuma geçmek isteyen birçok otomobil üreticisi motor sporlarında mücadele etmeye başlamıştır. Ayrıca, finansal olarak önemli ölçüde genişleyen ve Milyar Euro/Dolarlık aktif büyüklüğüne sahip olan bazı otomobil üreticileri çeşitli borsalarda işlem görmeye başlamıştır. Bunun sonucunda, motor sporlarında mücadele eden otomobil üreticilerinin performansları ile şirketlerin hisse senetlerinin haftalık kapanış değerleri ve hisse senedi getirileri arasındaki ilişkinin analiz edilmesi ihtiyacı doğmuştur. Çalışmada, Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda takım olarak mücadele eden Ferrari ve Mercedes-Benz şirketleri için 2010-2021 dönemi, Renault şirketi için ise 2016-2021 döneminde yarışlardan elde ettikleri puanlar ile şirketlerin hisse senetlerinin haftalık kapanış değerleri arasındaki ilişki Toda-Yamamoto Nedensellik Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Şirketlerin hisse senedi getirilerindeki volatilitelerinin analizinde ise EGAR CH modeli kullanılmıştır. Analizler sonucunda, Ferrari F1 takımının anılan dönemde yarışlardan elde ettiği puanlar ile şirketin hisse senedinin haftalık kapanış değeri arasında anlamlı bir nedensellik ilişkisi olduğu, Mercedes-Benz ve Renault şirketleri için ise böyle bir ilişkinin söz konusu olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Ferrari şirketinin hisse senedi getirisinde asimetrik ilişkinin varlığı tespit edilmiş, diğer şirketler için bu sonuca ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the automobile racing, car manufacturing companies have mainly used automobile racing to sell more cars. As a result of the growth of the automobile industry and the inclusion of more automobile manufacturers from different countries in the industry today, competition has increased significantly. Many manufacturers who want to increase the recognition of their companies and cars and gain an advantage among their competitors have started to compete in motorsport. In addition, some car manufacturers, which have significantly expanded financially and have an asset size of Billion Euro / Dollars, have started to be traded on various stock exchanges. As a result, there is a need to analyze the relationship between the performance of car manufacturers competing in motorsport and the weekly closing values of companies' stocks and stock returns. In the study, the relationship between the points obtained from the races and the weekly closing values of the companies' stocks in the 2010-2021 period for Ferrari and Mercedes-Benz and in the 2016-2021 period for the Renault company, which competed as teams in the Formula 1 World Championship, was analyzed using the Toda-Yamamoto Causality Test. The volatility in the stock returns of the companies was analyzed using the EGARCH model. As a result of the analysis, it has been concluded that there is a significant causal relationship between the scores of the Ferrari company's F1 team from the races in the mentioned period and the weekly closing value of the stock, while there is no such relationship for Mercedes-Benz and Renault companies. In addition, the existence of an asymmetrical relationship in the stock return of the Ferrari company was determined, but this result could not be reached for other companies.