Filipinler'de Amerikan sömürge idaresi
American colonial government in the Philippines
  1. Tez No: 777049
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNLÜSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
On dokuzuncu yüzyılın son çeyreği Amerika Birleşik Devletleri'nin çarpıcı gelişmelerle karşılaştığı ve bir takım zihniyet değişikliklerini tecrübe ettiği bir dönemdir. Bu zihniyet dönüşümü ekonomik sebeplerle birleştiğinde ABD'nin sömürgeci bir devlet olarak dünya sahnesine çıkmasına altyapı hazırlamıştır. İspanya-Amerikan Savaşı özellikle bu atılımın bir hazırlayıcısı olarak karşımıza çıkar. Savaş neticesinde Güneydoğu Asya'nın takımadalardan olan Filipinler'de sömürge idaresi tesis edilmiştir Bu idare, bir zamanlar Büyük Britanya'nın bir sömürgesi olan ve bağımsızlığına erişen ABD'nin bir sömürgeci devlet haline gelmesi arasındaki zıtlığı belirginleştirmesi bakımından dikkat çekicidir. Filipinler, ABD'nin ilk sömürgesidir. Aynı zamanda ABD'nin Müslümanlar üzerindeki idaresi bakımından da bir ilktir. ABD yaklaşık yarım asır bu sömürgeyi elinde tutarak burada Amerikan kültürünü ve demokratik kurumlarını ehlileştirmek istemiş, bu bakımdan emsali görülmemiş bir dönüştürme siyaseti izlemiştir.
Özet (Çeviri)
The last quarter of the nineteenth century is a period when the United States of America faced devastating transition and experienced an intense mentality change. When this mentality transformation combined with economic reasons, it has prepared the basis for the United States to rise to the world stage as a colonial state. The Spanish-American War was a substantial prelude during this period. As a result of the war, a colonial administration was established in the Philippines, one of the Southeast Asian archipelago. This administration is remarkable in terms of clarifying the contrast between the United States as a colony which was once a under the governance of Great Britain then achieved its independence and United States as a country turned into a colonial state. Philippines is the first United States' colony. It is also a first example of the United States administration over Muslim population. United States held this colony for half a century, insisted to domesticate the American culture and democratic institutions there by an unprecedented transformation policy.