Endüstri 4.0 kavramı ekseninde otomasyonun istihdam üzerindeki etkisi: Gelişmiş ülkeler örneği
The effect of automation on employment in the axis of İndustry 4.0 concept: Example of developed countries
- Tez No: 777100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ERATAŞ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Endüstri devrimlerinin gelişim aşamaları ve yarattığı sonuçlar tarihte önemli bir yere sahiptir. 18. yüzyılın ortalarında Birleşik Krallık'ta başlayan endüstri devrimler tarihi ülkelerin yalnızca ekonomik yapısını değil siyasi, sosyal ve kültürel olarak birçok konuda eksenini değiştirmiştir. 1780 yılı itibariyle James Watt tarafından geliştirilen buhar makinesi Birleşik Krallık'ı sanayileşme konusunda dönemin gelişmiş ülkeleri arasında öne çıkarmıştır. Daha sonraki dönemlerde sanayi gelişimi önce Kıta Avrupa'sına daha Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar yayılmıştır. Demiryolu ağının gelişmesiyle beraber hammaddelere ulaşım kolaylaşmış, buhar gücü ile çalışan makinelerden daha güçlü makinelerin üretimde kullanılması ve dünyanın seri üretim kavramı ile tanışması ikinci endüstri devriminin başlamasına yol açmıştır. 20.yüzyılın ilk yarısında gerçekleşen iki dünya savaşı ve 1929 Ekonomik Buhranı, sanayileşme ve teknolojik gelişmeleri yavaşlatsa da üretimde bilgisayarlaşma ve iletişim teknolojilerinin kullanımının gerçekleşmesi üçüncü endüstri devrimini ortaya çıkarmıştır. İkinci ve üçüncü endüstri devrimleri yalnızca Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde değil Doğu Asya ülkelerinde de önemli gelişmeler yaratmıştır. Bilgi işlem teknolojilerinin gelişmesi ve üretime entegre edilmesi ile 2011 yılında Endüstri 4.0 kavramı doğmuş ve günümüzdeki teknolojik gelişmeler dördüncü endüstri devrimine diğer endüstri devrimlerine nazaran farklı bir boyut kazandırmıştır. Dördüncü endüstri devrimi ile hızla artan teknolojik gelişmeler yaşamın her alanında kendisini göstermektedir. Endüstri 4.0 ile üretimdeki otonom süreç bir diğer ismi yeni nesil otomasyon da denilen teknoloji yoğun üretim yapısının ile istihdam ve çalışma hayatına etki etmesi beklenmektedir. Üretiminde meydana gelen robotlaşmanın daha fazla yaygınlaşması ile işgücünün işletmelerdeki ağırlığı ortadan kalkmaktadır. Endüstri 4.0'ın getirmiş olduğu birçok yeni teknolojik gelişmeler, üretimde yeni bir dönemi ortaya çıkarmakta ve istihdam konusunda teknoloji yoğun üretim yapısını benimseyen gelişmiş ülkelerin bu durumun yaratmış olduğu istihdam üzerindeki etkileri araştırmaya itmektedir. Bu çalışmada öncelikle Endüstri 4.0 kavramı ele alınan birinci bölümde endüstri devrimleri kronolojik bir biçimde incelenmiş, daha sonra dördüncü endüstri devrimi tanıtılması ile bu devrimin getirmiş olduğu teknolojik bileşenler genel olarak ele alınmış ve son olarak dördüncü endüstri devriminin istihdam üzerindeki etkileri genel olarak araştırılmıştır. İkinci bölümde ise ele alınan gelişmiş ülkelerin Endüstri 4.0 hazırlıkları, plan ve stratejilerinden bahsedilmiş ve ekonomik verilerden faydalanılarak istihdam ve bilişim teknolojileri dış ticaret verileri gibi konular ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde Endüstri 4.0 devrimi kapsamında artan otomasyon kavramının istihdam üzerindeki etkisi gelişmiş ülkeler açısından durağan olmayan panel veri analizi yöntemi kullanılarak incelendiği ampirik bir çalışmaya yer verilmiştir. Bu doğrultuda ekonometrik bir model kurulmuş ve bu modele ait değişkenler açıklanmıştır. Ampirik model kapsamında değişkenlere ait eğim katsayılarının heterojenliği analiz edilmiş, daha sonra söz konusu değişkenlerin yatay kesit bağımlılığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ikinci nesil panel birim kök testlerinden faydalanılarak veri setinin durağanlığı analiz edilmiş ve daha sonra ikinci nesil panel eşbütünleşme testleri kullanılarak seriler arası eşbütünleşik ilişki araştırılmıştır. Son aşamada ise CCE Ortak İlişkili Etkiler Modeli uzun dönem regresyon katsayısı tahmin edilmiş ve elden edilen bulgular ile birlikte değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development stages and results of industrial revolutions have an important place in history. The history of industrial revolutions, which started in the United Kingdom in the middle of the 18th century, changed not only the economic structure of the countries, but also political, social and cultural axis in many issues. The steam engine developed by James Watt in 1780 made the United Kingdom stand out among the developed countries of the period in terms of industrialization. In later periods, industrial development first spread to Continental Europe and then to the United States. With the development of the railway network, access to raw materials became easier, the use of more powerful machines than steam powered machines in production and the world's acquaintance with the concept of mass production led to the start of the second industrial revolution. Although the two world wars in the first half of the 20th century and the 1929 Economic Depression slowed down industrialization and technological developments, the concept of the third industrial revolution emerged with the realization of the use of computerization and communication technologies in production. The second and third industrial revolutions created important developments not only in Europe and the United States, but also in East Asian countries. With the development of information processing technologies and their integration into production, the concept of Industry 4.0 was born in 2011 and today's technological developments have brought a different dimension to the fourth industrial revolution compared to other industrial revolutions. The rapidly increasing technological developments with the fourth industrial revolution show themselves in all areas of life. Industry 4.0, the autonomous process in production, also called new generation automation, is expected to affect employment and working life with its technology-intensive production structure. With the widespread use of robotization in production, the weight of the workforce in enterprises is disappearing. Many new technological developments brought by Industry 4.0 reveal a new era in production and push developed countries, which have adopted a technology-intensive production structure for employment, to investigate the effects on employment created by this situation. In this study, firstly the concept of Industry 4.0 was discussed, in the first part, industrial revolutions were examined chronologically, then the introduction of the fourth industrial revolution and the technological components brought by this revolution were discussed in general, and finally the effects of the fourth industrial revolution on employment were investigated in general. In the second part, Industry 4.0 preparations, plans and strategies of the developed countries were mentioned and necessary explanations were made about subjects such as employment and information technology foreign trade data by making use of economic data. In the last part of the study, an empirical study in which the effect of the concept of increasing automation on employment within the scope of the Industry 4.0 revolution is examined by using non-stationary panel data analysis method in terms of developed countries is included. In this direction, an econometric model was established and the variables of this model were explained. Within the scope of the empirical model, the heterogeneity of the slope coefficients of the variables was analyzed, and then the cross-sectional dependence of the said variables was investigated. According to the results obtained, the stationarity of the data set was analyzed by using the second generation panel unit root tests and then the cointegration relationship between the series was investigated by using the second generation panel cointegration tests. In the last stage, the long-term regression coefficient of the CCE Common-Related Effects Model was estimated and evaluated together with the findings.