تفسير إنسان عين المعاني في تفسير الكلام الرباني لأبي نصر أحمد بن محمد بن أبي يزيد السجاوندي (ت بعد 571هـ) من بداية سورة الأنعام الى نهاية سورة يونس: دراسة وتحقيق
Ebu Nasr Ahmed bin Muhammed bin Ebi Yezid es-Secâvendî'nin (Öl. 571'den sonra) 'İnsânü Ayni'l-Meânî fî Tefsîri Kelâmi'r-Rabbânî adlı tefsirinin tahkik ve değerlendirilmesi (En'âm Suresi'nin başından Yunus Suresinin sonuna kadar)
- Tez No: 788704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tezimde İmam Ahmed bin Mohammed bin Tayfor Al-Ghaznawi, Alsjawandi'nin ('iinsan eayn almaeani fi tafsir alkalam alrabaanii)'nin el yazısının bir bölümünü ele aldım. Çankırı Üniversitesi'nden bir grup bilim öğrencisi el yazmasının araştırmasına benimle birlikte katıldı, nasibime Enam süresinden İbrahim süresinin sonuna kadar 32 levha düştü. Bu kitap, bir çok mana ve ayet indirilme sebepleri içermektedir, ('iinsan eayn almaeani fi tafsir alkalam alrabaanii) el yazısında bir bölüm araştırmamda el yazısı raştırmalarında kullanılan yöntemleri kullandım. El yazısı isteğine dahil bir çok sonuca vardım, araştırma bir insani ve miras işidir, bu nedenle biz Çankırı Üniversitesi öğrencileri Akademik çalışmalarımız kapsamında olan tefsir el yazılarını araştırmaya devam etmeliyiz. Anahtar Kelimeler : Süre – Ayet – Mana – Alsjawandi – İndirilme sebebi.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I have studied a part of Imam Ahmed bin Mohammed bin Tayfor Al-Ghaznawi, Alsjawandi's manuscript ('iinsan eayn almaeani fi tafsir alkalam alrabaanii). A number of science students from Çankırı University joined me in my manuscript study. There were 32 plates from Enam surah to the end of Ibrahim surah. The said book ('iinsan eayn almaeani fi tafsir alkalam alrabaanii) covers many meanings and the reasons for revelation of many verses. While studying the manuscript, I have used many methods used in manuscript studies. At the end of the study, I have reached several conclusions. A study is a human and heritage thing. Therefore, we the students of Çankırı University need to continue studying interpretation manuscripts that are part of our academic studies