COVİD-19 aşısı sonrası spermiyogram parametrelerindeki değişim
Change in spermiogram parameters after COVID-19 vaccine
- Tez No: 777161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Amaç: Bu çalışmada Covid 19 aşılarının (CoronaVac®, BioNTech®) spermiyogram parametrelerine etkisi değerlendirildi. Materyal-Metod: Bu çalışmada 2020 ve 2022 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Ünitesine başvurup en az 2 adet spermiyogram vermiş olan 18 –50 yaş arası sistemik hastalığı ve kronik ilaç kullanımı olmayan, Covid 19 virusü ile enfekte olmamış erkek bireyler dahil edildi. Tek doz aşı öncesi 1 yıl içinde ve aşı sonrası 6 ay içinde klasik metod ile spermiyogram örnekleri alındı. Semen analizleri aşı sonrası 0-3 ay ve 4-6 ay içinde verilenler olarak gruplandırıldı. Aşı öncesi ve sonrası spermiyogram parametreleri (sayı, konsantrasyon, volüm, motilite, TMSS) karşılaştırıldı. Aşı sonrası erken ve geç dönem bulgular kendi içinde kıyaslandı. Değerlendirmeler aşının türüne göre spesifik olarak yapıldı. Bulgular: Covid 19, mRNA (BioNTech®, Pfizer, Almanya) aşısından sonra 0-3 ay içinde yapılan spermiyogramların değerlendirilmesinde sperm motilitesinde istatistiki olarak anlamlı artış saptandı (%55 vs %63, p=0.038). Sperm sayısı, ileri ve yerinde hareketlilik ve TMSS de istatistiki olarak anlamlı olmayan bir artış izlendi. Atenue virus aşısı (CoronaVac®, Sinovac, Çin) olan 9 hastada ise aşı sonrası tüm parametrelerde azalma izlendi (p>0.05). Sonuç: Bu çalışma Covid 19 mRNA (BioNTech®, Pfizer, Almanya) aşısının fertiliteye negatif yönde bir etkisi olmadığı, aksine immun yanıtı stimule ederek semen parametrelerini olumlu yönde değiştirdiği sonucunu desteklemektedir. Atenue virus aşısı (CoronaVac®, Sinovac, Çin) için ise tüm spermiyogram değerlerinde azalma tespit edilmekle birlikte örneklem büyüklüğünün yetersizliği nedeniyle istatistiki olarak anlamlı sonuç sunulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we have evaluated the effect of Covid 19 vaccines (CoronaVac®, BioNTech®) on spermiogram parameters. Material-Method: In this study, between 2020 and 2022, Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital, who applied to the IVF Unit and gave at least 2 spermiograms, between the ages of 18 and 50, who had no systemic disease and chronic drug use, were infected with the Covid 19 virus. In this study, we have researched male participants had no systematic disease and chronic drug use, and were infected with the Covid-19 virus between the ages of 18 and 50 who applied to the Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital IVF Unit and gave at least 2 spermiograms, between 2020 and 2022. Spermiogram samples were taken with the classical method within 1 year before a single dose vaccination and within 6 months after vaccination. Semen analyzes were separeted as those semen were taken between 0-3 months and 4-6 months after vaccination. Spermiogram parameters were compared between before and after vaccination (number, concentration, volume, motility, TMSS). Early and late findings after vaccination were compared within themselves. All Evaluations were created specifically depending on the type of vaccine. Results: Evaluation of spermiograms performed within 0-3 months after Covid 19, mRNA (BioNTech®, Pfizer, Germany) vaccination showed a statistically significant increase in sperm motility (55% vs 63%, p=0.038). Sperm count, forward and in situ motility and TMSS showed a statistically insignificant increase. In 9 patients who received Atenue virus vaccine (CoronaVac®, Sinovac, China), all parameters decreased after vaccination (p>0.05). Conclusion: This study supports the conclusion that Covid 19 mRNA (BioNTech®, Pfizer, Germany) vaccine does not have a negative effect on fertility, on the contrary, it positively changes semen parameters by stimulating the immune response. For Atenue virus vaccine (CoronaVac®, Sinovac, China), although a decrease in all spermiogram values was detected, statistically significant results could not be presented due to insufficient sample size.