Tüketici davranışları ve ailelerin iç boya satın alma kararlarına ilişkin bir uygulama
  1. Tez No: 77717
  2. Yazar: İBRAHİM BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERDAL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, değişik sosyo-ekonomik ve demografik özelliklere sahip bireylerin (aile temsilcilerinin) evlerinde kullanılmak üzere iç boya satın alma kararlarına etkide bulunan, sosyo-kültürel faktörler ve pazarlama bileşenlerini belirleyerek, sektörde çalışan kuruluşlara, pazarlama kararlan için gerekli olan bilgileri sağlamak amaç olarak benimsenmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için, perakende boya satışı yapan firmaların yetkilileri ile görüşmeler yapılarak, tüketicilerin oturdukları evlerde kullanılmak üzere iç boya satın alma kararlarında etkili olan faktörlerin neler olabileceği konusunda bir ön araştırma yapılmış, bu ön araştırmanın sonuçlan, araştırmacının kişisel deneyimleri ile birleştirilerek, araştırma formunda yer alan sorular saptanmıştır. Tüketicilerin iç boya satın alma kararlarında etkili olan faktörler: (1) Ürünle ilgili olan ve pazarlama bileşenlerini ifade eden; ürünün fiyatı, kalitesi, markası, ulaşım kolaylığı ve reklamı (2) Çevre ile ilgili olan ve sosyo-kültürel faktörleri ifade eden; satıcının etkisi, arkadaş ve komşuların etkisi, boya ustasının etkisi, kişisel görüş ve ailenin etkisi, şeklinde ele alınmıştır. Araştırmanın ana kütlesi, Kadıköy ilçesinde oturan aileler olarak belirlenmiş, yer, zaman ve maliyet kısıtlamalarından dolayı, Bostancı, Erenköy ve Feneryolu semtlerinden seçilen 130 aile temsilcisinden oluşan bir örnek kütleden anket yöntemi ve kişisel görüşme yolu ile bilgi toplanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre, tüketicilerin iç boya satın alırken ürünle ilgili olarak en fazla kalite ve fiyat faktörlerinden etkilendikleri görülmektedir. Çevresel faktörler içinde ise; ailenin etkisi, kişisel görüş ve boya ustasının etkisi gibi faktörler önde gelmektedir. Araştırma hipotezlerinin Ki-Kare (X2) bağımsızlık testi ile yoklanması sonucu, 14 hipotezin tamamı kabul edilmiş olduğundan, tüketicilerin iç boya satın alma kararlarında etkili olan hem ürün hem de çevre ile ilgili faktörlerin, sosyo-ekonomik ve demografik özelliklerinden bağımsız olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the socio-cultural factors and marketing mix elements which are effective in interior paint purchase decisions of the family members who have a different socio-economic-status and demographics characteristics, and to provide some information to the producers and marketers in paint sector, for developing marketing strategies to certain markets or market segment. It was made a pre-study to determine the factors which can be influential on the household purchase decisions for interior paint, by discussing authorities in paint sector, especially in retailer business. Considering authorities' judgement and our individual experiences, the factors which can be influential on the purchase decisions are examined in two groups: (1) Factors related to the product, stated as marketing mix; price, quality, trade mark, distribution facilities and advertisement. (2) Factors related to the environment, stated as socio-cultural factors (environmental factors) including the effects of the salesman, neighbors and friends, painter, family and individual opinion. A questionnaire is prepared, depending on the information gathered by a pre-study, to collect data from consumers. The population of the research is determined as families who reside in Kadıköy. The research was conducted with 130 adult householder, by selecting, a sample in Bostancı, Erenköy and Feneryolu areas. At the result of the research, it is found that the factors, influencing household purchase decisions of interior paint are the quality and the price as related to the product. The factors that are related to the environment are the effects of the family, painter and individual opinion. Hypotheses are tested by X2 (chi-square) independent test and all hypothesis are accepted. According to test results, the factors related to the product and environment affecting consumers' decisions for purchasing interior paint are independent from their socio-economic-status and demographics characteristics.