Blokzincir tabanlı anket sistemi geliştirmesi
Blockchain-based survey system development
  1. Tez No: 823525
  2. Yazar: TURGUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Anket dolduranlar, veri güvenliği, anonimlik, izlenebilirlik ve şeffaflık gibi durumlarda yanıtların başkaları tarafından bilinebileceği endişesiyle, genellikle doğru cevaplardan kaçınırlar. Bu nedenle, anketlerin sonuçları yanlış olabilir ve insanlar, şirketler vb. anketi hazırlayanlar yanlış kararlar verebilir. Anket cevaplarının çeşitli amaçlarla değiştirilmesi sonucunda sadece yanlış sonuçlar ortaya çıkmaz, aynı zamanda amacına ulaşmamasına neden olur. Bu çalışmada blokzincir teknolojisinin anonimlik özelliği ve anketlerdeki faydaları ve olumsuz yanları değerlendirilmiştir. Blokzincir hizmetlerinin tanımlanması ve veri ve süreç akışlarının planlanması için bir taslak yapı oluşturulmuştur. Taslak yapı, açık kaynaklı Hyperledger Fabric ağında dağıtılmış bir sistem olarak da önerilmiştir. Onay politikaları oluşturularak veriler tüm dağıtık sistemlerde defterlere kaydedilir; bu nedenle, ilgili tüm anket yanıtları izlenebilir, sorgulanabilir ve doğrulanabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The respondents, amid concern that responses may be known to others in cases such as data security, anonymity, traceability, and transparency, usually object to honest answers. Because of that, the results of surveys can be wrong, and the people, companies, etc. who prepare the survey make the wrong decisions. The problem of changing survey records for various purposes not only creates inaccurate outcomes but also can result in big problems. In this study, the anonymity feature of Blockchain technology and its benefits and negative sides in surveys are assessed. First of all, a draft structure was formed so that services were defined and data and process flows were planned. The draft structure has also been recommended as a distributed system on the open-source Hyperledger Fabric network. A detailed process that is fulfilled by establishing confirmation bias is recorded in all distributed ledgers; all relevant survey responses are thus traceable, questionable, and verifiable.