Koroner bypass cerrahisinde ekstübasyon sonrası oral buz uygulamasının endotrakeal komplikasyonlara etkisi
The effect of oral ice applications after extubation on endotracheal complications in coronary bypass surgery
- Tez No: 777411
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Soğuk uygulama kapsamında yer alan buz uygulaması bağımsız bir hemşirelik girişimidir. Randomize kontrollü tasarımda gerçekleştirilen bu çalışma, koroner bypass cerrahisinde ekstübasyon sonrası oral buz uygulamasının endotrakeal komplikasyonlara etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak planlandı ve uygulandı. Araştırma Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bir hastanenin, Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirildi. Araştırmaya toplam 80 hasta (deney grubu:40, kontrol grubu:40) alındı. Deney grubundaki hastalara ekstübasyon sonrası 0., 2., 4. ve 24. saatlerde, 15 dakika oral buz uygulandı ve 0., 2., 4. ve 24. saatlerde oral buz uygulaması öncesi ve sonrası boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, boğaz kuruluğu ve öksürüğü değerlendirildi. Kontrol grubundaki hastaların aynı saatlerde boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, boğaz kuruluğu ve öksürüğü değerlendirildi. Araştırmada veriler; hasta veri toplama formu, perianestezi ve perioperatif süreçlere ilişkin bilgiler formu, Richmond Ajitasyon-Sedasyon Ölçeği, Sayısal Ağrı Ölçeği, Yutma Bozukluğu Formu, 4'lü likert ses kısıklığı, boğaz kuruluğu ve öksürük ölçeği kullanılarak toplandı. Bu çalışmada buz uygulamasının gruplar arasında; 0., 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
Ice application within the scope of cold application is an independent nursing initiative. This study, which was carried out in a randomized controlled design, was planned and applied experimentally to examine the effect of oral ice application after extubation on endotracheal complications in coronary bypass surgery. The research was carried out between January and March 2021 in the Cardiovascular Surgery ICU of a hospital in Istanbul. A total of 80 patients (experimental group: 40, control group: 40) were included in the study. Oral ice was applied to the patients in the experimental group for 15 minutes at 0, 2, 4 and 24 hours after extubation , and sore throat, dysphagia, hoarseness before and after oral ice application at 0, 2, 4 and 24 hours. , throat dryness and cough were evaluated. Sore throat, dysphagia, hoarseness, dry throat and cough were evaluated in the control group at the same time. Data in the research; Patient data were collected using the data collection form, perianesthesia and perioperative processes information form, Richmond Agitation- Sedation Scale, Numerical Pain Scale, Swallowing Disorder Form, 4-point Likert hoarseness, throat dryness and cough scale.