Fen lisesi öğrencilerinde sosyal dışlanma ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki: Mersin il örneği
The relationship between social exclusion and social media addiction in science high school students; Mersin provincial
- Tez No: 777449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDA MAVRUK ÖZBİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada fen lisesi öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve sosyal dışlanma durumları arasında ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmada sosyal medya kullanımının, sosyal dışlanma düzeylerinin ve sosyal dışlanma ölçeği alt boyutu olan görmezden gelinmenin, sosyal medya kullanım türlerinin, amaçlarının, geçirilen sürelerin cinsiyete, devam ettiği sınıfa göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve ayrıca sosyal medya platformlarının türlerine, kullanım sürelerine ulaşılmıştır. Katılımcılar Mersin ilinde fen liselerinde eğitim gören 245'i (% 54.7) kız, 203'ü (% 45.3) erkek olmak üzere toplam 448 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Sosyal Dışlanma Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırma verileri t-testi, ANOVA, tukey çoklu karşılaştırma ve ki-kare analizleri ile değerlendirilmiştir. İstatistik paket program ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre sosyal medya bağımlılığı, görmezden gelinme ve sosyal dışlanma düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığı ve elde edilen sonuçlar kızların sosyal medya bağımlılığının anlamlı olarak daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bununla beraber görmezden gelinme ve sosyal dışlanma düzeylerinde cinsiyetler arasında anlamlı düzeyde farklılaşmalar elde edilmemiştir. Yalnızca Whatsapp'ta geçirilen ortalama sürenin gruplar ile anlamlı düzeyde farklılaşması görülmüştür. Tukey çoklu karşılaştırma analizine göre 10. sınıfa devam eden öğrencilerin 9. sınıfa devam eden öğrencilerden daha uzun süre Whatsapp kullandığı görülmüştür. Ancak diğer platformlar için anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the use of social media and social exclusion of science high school students. In the research, it was reached whether social media use, social exclusion levels and being ignored, which is the sub-dimension of social exclusion scale, social media usage types, purposes, durations differed according to gender and the class in which they continued, as well as the types and usage periods of social media platforms. The participants consisted of 448 people, 245 (54.7%) of whom were girls and 203 (45.3%) were boys, who were educated in science high schools in Mersin. In the study, Social Media Addiction Scale for Adolescents, Social Exclusion Scale and Personal Information Form were used as data collection tools. The research data were evaluated by t-test, ANOVA, tukey multiple comparison and chi-square analysis. The statistics were analyzed by package program. According to the results of the research, social media addiction, ignorance and social exclusion levels differed significantly according to gender and the results obtained showed that girls' social media addiction was significantly higher. However, there was no significant differentiation between the sexes in the levels of ignorance and social exclusion. Only the average time spent on Whatsapp was found to differ significantly with the groups. According to Tukey multiple comparison analysis, it was seen that students attending the 10th grade used Whatsapp for longer than students attending the 9th grade. However, no significant differences were found for other platforms.