Limited şirketlerde sermaye borcunun ifasında temerrüt ve ıskat yaptırımı
  1. Tez No: 777451
  2. Yazar: SERAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM ATA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda sermaye şirketlerinden biri olarak kabul edilen limited şirketlerin sayısında son zamanlarda önemli ölçüde artış görülmektedir. Söz konusu artışın en önemli sebeplerinden birini, limited şirketlerin sermaye şirketi olarak kabul edilmesinin yanı sıra, yapısında şahıs niteliğinin bulunması oluşturmaktadır. Bu sebeple, daha çok ortakların şahsi özelliklerinin ön planda olduğu aile işletmeleri ya da anonim şirketlere nazaran daha küçük hacme sahip olan limited şirketlerin kurulması tercih edilmektedir. Bir limited şirketin kurulabilmesi ve varlığını sürdürebilmesi için şirketin en önemli gereksinimi ve unsurlarından birini oluşturan sermayenin ortaklar tarafından TTK'da öngörülen usul ve sürelere riayet edilerek şirkete getirilmesi gerekmektedir. Aksi halde, sermaye taahhüdünde bulunup, zamanında sermaye borcunu ifa etmeyen ortaklar hakkında temerrüt sebebiyle yaptırımların uygulanması kaçınılmazdır. Söz konusu yaptırımlara anonim şirketler hakkında düzenlenen TTK'nın 482 ve 483 maddelerinde yer verilmiştir. Sermaye borcunu ifa etmeyen limited şirket ortakları hakkında da TTK m. 585 atfı uyarınca TTK 482-483. maddelerinin kıyasen uygulanması öngörülmüştür. Bununla beraber, sermaye borcunun ifa edilmemesinin hukuki sonuçları bakımından TTK m. 128 ila m. 130 ile ticaret şirketlerine ilişkin genel ve tamamlayıcı nitelikli hükümler düzenlenmiştir. Anılan yaptırımların getirilmesi kuşkusuz, sermayenin ve geniş anlamda malvarlığının korunması ilkesinin bir gereğidir. Çalışmamızda, öncelikle limited şirketin yapı taşlarından biri olan sermayeye ilişkin açıklamalarda bulunulmuş, akabinde, limited şirketin kuruluşunda sermaye borcunu ifa etmeyen ortaklara temerrüt nedeniyle uygulanabilecek yaptırımlar ve söz konusu yaptırımlardan en ağırı olarak bilinen“ıskat”yaptırımı TTK uyarınca ve öğretide yer alan görüşler ile Yargıtay kararları ışığında ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Böylece, çalışmamız ile uygulamada yaşanması muhtemel sorunların çözümüne ilişkin bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sermaye, sermaye borcu, temerrüt, mütemerrit ortak, yaptırım, ıskat.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a significant increase in the number of limited liability companies, which are accepted as one of the stock companies under the Turkish Commercial Code No. 6102. One of the most important reasons for this increase is the fact that limited companies are accepted as stock companies and that they have a private nature in their structure. For this reason, it is preferred to establish limited liability companies that have a smaller volume compared to family businesses or joint stock companies where the personal characteristics of the partners are at the forefront. For a limited liability company to be established and to survive, the capital, which constitutes one of the most important requirements and elements of the company, must be brought to the company by the shareholders under the procedures and periods stipulated in the TCC. Otherwise, it is inevitable to impose sanctions due to default on partners who commit capital and do not fulfill their capital debt on time. The aforementioned sanctions are included in Articles 482 and 483 of the Turkish Commercial Code on joint stock companies. Under Article 585 of the Turkish Commercial Code, a similar application of Articles 482-483 of the Turkish Commercial Code is envisaged for the limited company partners who do not fulfill their capital debt. In addition to this, in terms of the legal consequences of non-performance of the capital debt, Articles 128 to m. with 130 of the Turkish Commercial Code, general and complementary provisions regarding trading companies have been regulated. The introduction of the aforementioned sanctions is undoubtedly a requirement of the principle of the protection of capital and property ownership in a broad sense. In our study, first of all, explanations were made about the capital, which is one of the building blocks of the limited company, and then, the sanctions that can be applied to the partners who do not fulfill the capital debt due to default in the establishment of the limited company and the“expulsion”sanction, which is known as the heaviest of these sanctions, are discussed in detail under the TCC and in the light of the opinions in the teaching and the decisions of the Supreme Court. Thus, with our study, it is aimed to provide information about the solution to possible problems in practice. Keywords : Capital, capital debt, default, partner with default, sanction, expulsion.