The effect of 10-minute flexion-inducing cycling without fixed resistance on pain quality of life and functionality in patients with spinal canal stenosis
Kanal daralması olan bireylerde 10 dadika dirençsiz bisiklet egzersizinin ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerine etkisi
  1. Tez No: 777623
  2. Yazar: SARİYE NUR KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA AKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada spinal stenoz hastalarında 10 dakikalık dirençsiz bisiklet egzersizinin ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Tuzla Özel Gisbir Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya kanal daralması tanısı konulan toplam 20 hasta dâhil edilmiştir. 65 yaş ve üzerindeki hastalar, kronik rahatsızlığı olanlar, gebeler çalışmaya dâhil edilmemiştir. Çalışmaya alınan spinal stenozlu hastaların yaşları 19 ile 48 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 31.60±9.38 tır. Çalışmaya 11(%55) erkek, 9 (%45) kadın spinal stenozlu hasta dâhil edilmiştir. Spinal stenozlu hastaların yaşam kalitesi ile 10 dakikalık dirençsiz bisiklet egzersizi öncesi ve sonrası yaşları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Spinal stenozlu kadın hastalar, 10 dakikalık dirençsiz bisiklet egzersizi öncesi ve sonrasında yaşam kalitesinin tüm alt boyutlarında daha yüksek puanlar elde etmesine rağmen, cinsiyete göre yaşam kalitesi farkı anlamlı bulunmuştur. 10 dakikalık dirençsiz bisiklet egzersizi öncesi ve sonrası yaş ile bel ağrısı arasında bir ilişki saptanmamıştır. Spinal stenozlu kadın ve erkek hastaların 10 dakikalık dirençsiz bisiklet egzersizi öncesi bel ağrı düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmamasına rağmen, erkek hastaların egzersiz sonrası bel ağrısı düzeyinin, kadın hastalardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlenmiştir. Bisiklet egzersizi sonrası fiziksel rol güçlüğü (p=0,024), sosyal fonksiyon (p=0) ve ağrı düzeyi (p=0) anlamlı olarak daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of 10-minute non-resistance cycling exercise on quality of life and low back pain in patients with spinal stenosis. The study was carried out in the Tuzla Private Gisbir Hospital. A total of 20 patients diagnosed with canal narrowing was included in the study. Patients aged 65 and over, those with chronic diseases, and pregnant women were not included in the study. The ages of the patients with spinal stenosis included in the study ranged from 19 to 48, and the mean age was 31.60±9.38 years. Of the spinal stenosis patients included in the study, 11 (55%) were male and 9 (45%) were female. There was no significant relationship between the quality of life of patients with spinal stenosis and their age before and after 10 minutes of non-resistance cycling exercise (p>0,05).Although female patients with spinal stenosis achieved higher scores in all sub-dimensions of quality of life before and after 10 minutes of non-resistance cycling exercise, the difference in the quality of life by gender was significant here was no relationship between age and low back pain before and after 10 minutes of non-resistance cycling exercise.(p>0,05) Although there was no significant difference between the low back pain levels of male and female patients with spinal stenosis before 10 minutes of non-resistance cycling exercise (p>0,05), it was observed that male patients had a significantly higher level of low back pain after exercise than female patients. Physical role difficulty(p=0,024), social function (p=0) and pain level (p=0) were significantly higher after cycling exercise.