Ankara ili yağışlarının trend analizi
Trend analysis of precipitation in Ankara province
  1. Tez No: 777669
  2. Yazar: MEHMET FURKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yağış, sıcaklık gibi iklim parametreleri üzerinde meydana gelen uzun süreli değişimler iklimi değiştirmekte ve insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. İklim değişikliğinin ülkemizde ne denli etkili olduğu ve su kaynakları ve yapılarının en uygun şekilde kullanılması açısından hidrometeorolojik çalışmalar önem arz etmektedir. Bu çalışmada Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Ankara iline ait toplam 7 adet istasyondan yağış verileri alınmış ve yıllık ve mevsimsel olarak trend analizleri yapılmıştır. Trend analizlerinden önce tüm istasyonlara Pettitt homojenlik testi uygulanmıştır. Daha sonra Mann Kendall ve Yenilikçi Trend Analizi testleri uygulanmıştır. Homojenlik testi sonuçlarına göre yıllık sonuçlarda sadece bir istasyonda kırılma meydana geldiği tespit edilmiştir. Mevsimsel sonuçlarda ise sadece kış ve yaz mevsimlerinde birer istasyonda kırılma olduğu tespit edilmiştir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde ise tüm istasyonlar homojen olarak tespit edilmiştir. Mann Kendall trend analizlerinde yıllık ve mevsimsel olarak sadece birer adet istasyonda trend tespit edilmiştir. Yenilikçi Trend Analizi testi sonuçlarında daha belirgin sonuçlar görülmüştür. Yıllık olarak bir adet istasyonda azalan, beş adet istasyonda artan trend tespit edilmiştir. Mevsimsel olarak sonbaharda 3 adet istasyonda azalan, 4 adet istasyonda ise artan trend tespit edilmiştir. Kış mevsiminde tüm istasyonlarda artan, ilkbahar mevsiminde ise sadece bir adet istasyonda trend tespit edilmiştir. Yaz mevsiminde ise bir adet istasyon dışında geri kalan istasyonlarda artan trend tespit edilmiştir. Bu sonuçlar yorumlanmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Long-term changes in climate parameters such as precipitation and temperature change the climate and affect human life negatively. Hydrometeorological studies are important to determine how effective climate change is in our country and the most appropriate use of water resources and structures. In this study, precipitation data were obtained from 7 stations in Ankara from the General Directorate of Meteorology, and annual and seasonal trend analyses were made. Pettitt homogeneity test was applied to all stations before trend analysis. Then, Mann Kendall and Innovative Trend Analysis tests were applied. According to the homogeneity test results, it was determined that only one station broke in the annual results. In the seasonal results, it was determined that there was a break in only one station in winter and summer seasons. In the autumn and spring seasons, all stations were determined as homogeneous. In the Mann Kendall trend analysis, annual and seasonal trends were detected at only one station. More significant results were seen in the Innovative Trend Analysis test results. Annually, a decreasing trend was detected in one station and an increasing trend in five stations. Seasonally, a decreasing trend in 3 stations and an increasing trend in 4 stations were determined in autumn. An increasing trend was detected at all stations in the winter season, and at only one station in the spring season. In the summer season, an increasing trend was detected in the remaining stations, except for one station. These results have been interpreted and some suggestions have been made.