Farklı zamanlarda dikilen değişik yaşlardaki bazı pistacia türü yoz ve çöğürlerinin arazide tutma oranı ve gelişmelerinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 77773
  2. Yazar: SELİM ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi FARKLI ZAMANLARDA DİKİLEN DEĞİŞİK YAŞLARDAKİ BAZI PİSTACİA TÜRÜ YOZ VE ÇÖĞÜRLERİNİN, ARAZİDE TUTMA ORANI VE GELİŞMELERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Selim ARPACI Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 79 Bu çalışma, Gaziantep, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Merkez İşletmesinde, Kasım 1995- 1997 yıllarında yürütülmüştür. Denemeye antepfıstıklarına anaç olarak kullanılan P. vera'nın 3 değişik yozu (1 yaşlı tüplü, arazi koşullarında üretilen 2 ve 3 yaşlı), P. khinjuk'un 4 aylık, 1 ve 3 yaşlı tüplü çöğürü, P. mutica'nın 1 yaşlı tüplü çöğürü ve P. vera üzerine Siirt çeşidi aşılanmış fidanı, Sonbahar, erken İlkbahar ve Mayıs ayında dikilmişlerdir. Bu çöğür, yoz ve aşılı fidanlar değişik zamanlarda dikilerek arazide tutma başarıları, gelişme değerleri ve arazideki aşılamalarda aşı tutma oranları belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmelerde, arazide tutma oranları yönünden, türler arasında önemli bir farklılık çıkmamıştır. Çöğür ve yozların, arazide tutma gelişme ve aşı tutma, başarıları yönünden 1 yaşlı, tüplü olarak dikilen yoz ve çöğürler, arazi şartlarında üretimi yapılan yozlara ve daha yaşlı olarak dikilen tüplü çöğürlere göre arazide tutma başarısı daha iyi bulunmuştur. Dikim zamanlan arasında yapılan değerlendirmede ise gövde çapı ve bitki boyu yönünden Sonbaharda dikilen tüplü çöğür ve yozlar daha iyi gelişme göstermişlerdir. Arazide yapılan aşılamalarda çöğür ve yozların gelişmelerine bağlı olarak Sonbaharda dikilen bitkiler daha iyi aşı tutma başarısı göstermişlerdir. Aşılı olarak dikilen tüplü fidanlar da öteki tüplü yoz ve çöğürlere yakın değerler elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Antepfıstığı, Çöğür, Arazide Tutma, Gelişme, Aşı Tutma Oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON DETERMINATION OF TRANSPLANTING SUCCESS AND GROWING OF DD7FERENT AGES SOME PICTACIA SPECIES SEEDLINGS TRANSPLANTED AT DIFFERENT TIME AT FD2LD CODİTİONS Selim ARPACI Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Horticulture 1997, Page: This work was carried out at Pistachio Research Institute between 1995-1997. Three different types of P. vera ( 1 year potted, 2 and 3 yearly seedlings ), P. khinjuk (4 month, and 1 and 3 yearly seedling ), P. mutica ( 1 yearly seedling), and budded plant ( Siirt ) were used in this experiment. These seedlings and budded plants were planted in Autumn, early Spring and end of the May. Percentage of transplanting and growing value and budding success in orchard were determined on seedling and budded plant. There were no significant differences for percentages of transplanting on seedlings and budded plants types. The most successful percentage of transplant and budding were obtained on one yearly potted seedlings than the others. High value of stem diameter and high of potted seedlings were occurred by Autumn planting. The Autumn planting was showed the high percentage of budding on orchard, because of seedlings stem growing. Also the similar results were obtained from potted and budded plant. KEYWORDS : Pistacia, Seedling, Transplanting, Growing, Bud Take Success, VI