Bilişüstü beceriler eğitim programının üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin motivasyon düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of metacognitive skills education program on motivation levels of students preparing for university exam
- Tez No: 777783
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Motivasyon, hedefe yönelik davranışın gereksinim duyduğu enerji ya da güçtür. Hedefi gerçekleştirmek için bilgi ve deneyimlerin edinilmesi ve giderek artması, karşılaşılabilecek engellerin hesaplanması, engelleri aşacak kararların, zihinsel ve davranışsal stratejilerin belirlenmesi ve uygulanması gerekmektedir. Bu gerekliliği karşılayan kavram ise bilişüstüdür. Bireylerin sahip oldukları bilişüstü beceriler, motivasyonları üzerinde oldukça önemli bir role sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı, bilişüstü beceriler eğitim programının üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin motivasyon düzeyi üzerindeki etkilerini incelemektir. Bunun yanında öğrencilerin bilişüstü beceri ve motivasyon düzeylerinin farklı değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yarı deneysel modele göre gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Trabzon ilinde özel öğretim kursunda öğrenim gören ve üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmaya toplam 150 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Bilişüstü Yeti Envanteri ve Başarı Odaklı Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Bilişüstü Yeti Envanteri ve Başarı Odaklı Motivasyon Ölçeği'nden alınan puanların ortalamaları hesaplanarak, ortalamanın altında kalan 12 öğrenci (Kadın=6, Erkek=6) deney, 12 öğrenci (Kadın=6, Erkek=6) kontrol grubunda yer almaktadır. Araştırmada eğitim programı uygulanan deney grubu ile eğitim programı uygulanmayan kontrol grubunun ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, Bilişüstü Beceriler Eğitim Programı'nın öğrencilerin bilişüstü beceri ve motivasyon düzeylerini arttırdığını göstermiştir. Araştırmadan elde edilen diğer bulgular, kız öğrencilerin motivasyon düzeylerinin ve bilişüstü beceri ortalamalarının erkek öğrencilere oranla anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin bilişüstü beceri ve motivasyon düzeyi ortalamalarının okul türüne göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Sonuçların bir kısmı literatür bulguları ile paralelken, bir kısmı farklıdır. Bu durum literatür bulguları kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivation is the energy or power required by goal-directed behavior. In order to achieve the goal, it is necessary to acquire and increase knowledge and experience, to calculate the obstacles that may be encountered, to determine and implement the decisions to overcome the obstacles, and the mental and behavioral strategies. The concept that meets this requirement is metacognitive. The metacognitive skills of individuals have a very important role on their motivation. In addition, it was aimed to examine the relationship between students' metacognitive skills and motivation levels with different variables. The study group of this research, which was carried out according to the quasi-experimental model, consists of students studying in a private education course in Trabzon in the 2020-2021 academic year and preparing for the university exam. A total of 150 students participated in the study. Personal Information Form, Metacognitive Inventory and Achievement-Oriented Motivation Scale were used as data collection tools in the study. By calculating the averages of the scores obtained from the Metacognitive Inventory and Achievement-Oriented Motivation Scale, 12 students (Female=6, Male=6) were in the experimental group and 12 students (Female=6, Male=6) were in the control group. In the study, a statistically significant difference was found between the mean scores of the experimental group that received the education program and the control group that did not receive the education program. The results showed that the Metacognitive Skills Training Program increased the students' metacognitive skills and motivation levels. Other findings from the research showed that female students' motivation levels and metacognitive skill averages were significantly higher than male students. It was determined that the students' metacognitive skill and motivation level averages did not differ significantly according to the type of school. A While some of the results are in line with the literature findings, some of them are different. This situation is discussed within the scope of literature findings.