Syntheis of new compounds bearing methylsulfonyl pharmacophore and evaluation of their selective COX-2 inhibitory activity
Metil sülfonil farmakofor taşıyan yeni bileşiklerin sentezive seçici COX-2 inhibitör aktivitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 777895
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASIM KAPLANCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Prostaglandin H2 sentetaz (PGH2) olarak da bilinen siklooksijenaz (COX), organizmadaki önemli enzimlerden biridir. COX inhibisyonu çoğu nonsteroidal antiinflamatuar ilacın etki mekanizmasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada; tiyazol türevi 10 yeni bileşik sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin analizi 1H-NMR ve 13C-NMR yöntemleri ile yapılarak yapıları aydınlatılmıştır. Elde edilen bileşiklerin siklooksijenaz (COXs) enzimleri üzerindeki inhibisyon etkisi araştırılmıştır. 5a, 5b ve 5c kodlu bileşiklerin, referans bileşikler Ibuprofen, Selekoksib ve Nimesulid ile karşılaştırıldığında etkili olduğu bulunmuştur. 5a Türevi 0.180±0.002 μM IC50 değeri ile serideki en aktif olduğu belirlenmiştir. En aktif COX inhibitor etkiye sahip olan 5a bileşiğinin enzim aktif yöresi ile etkileşimi incelenmiş ve selekoksib'in COX enzim yöresi ile olan etkileşime benzer bir etkileşim sergilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyclooxygenase, also known as prostaglandin H2 synthase (PGH2), is one of the most important enzymes in pharmacology because inhibition of COX is the mechanism of action of most nonsteroidal anti-inflammatory drugs. In this study, ten thiazole derivative compounds had synthesized. The analysis of the obtained compounds was performed by 1H NMR (Proton Nuclear Magnetic Resonance) and 13C NMR (Carbon-13 Nuclear Magnetic Resonance) methods. By this method, the obtained compounds could be elucidated. The inhibitory effect of the obtained compounds on cyclooxygenase (COX) enzymes investigated. The encoded compounds 5a, 5b, and 5c were found to be the most potent compared to the reference compounds ibuprofen, celecoxib, and nimesulide. The inhibitory activity of 5a, 5b, and 5c is approximate, but the 5a derivative proved to be the most active in the series with an IC50 value of 0.180 ± 0.002 μM. The most potent COXs inhibitor was 5a, which further investigated for its potential binding mode by molecular docking study. Compound 5a found to be localized at the active site of the enzyme, similar to celecoxib, which has a remarkable effect on COXs enzymes.