Bazı erik çeşitlerinin Siirt ekolojik koşullarına uygunluğu ve meyve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Compatibility of some plum varieties to Siirt ecological conditions and determination of fruit quality characteristics
  1. Tez No: 778079
  2. Yazar: BAYRAM ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ÖZRENK, DOÇ. DR. MUSTAFA ABDULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Siirt-Kurtalan ekolojik koşullarında 6 yaşındaki Black Amber, Black Diamond, Angeleno, Santa Rosa, Can ve Papaz erik çeşitlerine ait fenolojik, morfolojik, pomolojik ve fitokimyasal gözlem, ölçüm ve analizler yapılmıştır. Fenolojik gözlemlerde, tomurcuk patlaması, ilk çiçeklenme, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, hasat başlama tarihi, tam çiçeklenme ile hasat arasında geçen süre; morfolojik özelliklerde, ağaç özellikleri; pomolojik gözlemlerde, meyve eni, meyve boyu, meyve ağırlığı, SÇKM ve meyve pH'ı incelenmiştir. Kimyasal analizlerde ise fenolik madde miktarlarını belirlemek amacıyla analizler yapılmıştır. Yapılan gözlemler sonucunda çeşitlere bağlı olarak; tomurcuk kabarması 14-28 Şubat, tomurcuk patlaması 20-27 Mart, ilk çiçeklenme 28-29 Mart, tam çiçeklenme 02-07 Nisan, çiçeklenme sonu 10-17 Mayıs ve hasat 26 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında olmuştur. Yapılan ölçüm ve analizler sonucunda; meyve ağırlığı 10.60 g (Can) ve 136.78 g (Santa Rosa), meyve eni 26.00 mm (Can) ve 63.87 mm (Santa Rosa), meyve boyu 25.56 mm (Can) ve 58.07 mm (Santa Rosa), meyve kalınlığı 11.77 mm (Papaz) ve 20.50 mm (Santa Rosa), çekirdek ağırlığı 2.37 g (Can) ve 5.09 g (Santa Rosa), et/çekirdek ağırlığı oranı %2.98 (Can) ve %29.19 (Santa Rosa), SÇKM %7.6 (Black Diamond) ve %14.01 (Santa Rosa), pH değerleri 3.73 (Can) ve 4.32 (Santa Rosa) aralıklarında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phenological, morphological, pomological and phytochemical observations, measurements and analyzes of 6-year-old Black Amber, Black Diamond, Angeleno, Santa Rosa, Can and Papaz plum cultivars were carried out in Siirt-Kurtalan ecological regions. In phenological observations, bud burst, first stem, full stem, end of surgery, harvest start date, time between full stem and harvest; morphological features, tree features; In pomological observations, it keeps fruit width, fruit length, fruit weight, SSKM and fruit pH. In chemical analysis, analyzes were made to determine the amount of phenolic substances. As a result of the observations, depending on the varieties; bud swell was between 14-28 February, bud burst 20-27 March, first bloom was between 28-29 March, full bloom was between 02-07 April, end of flowering was between 10-17 May and harvest was between 26 June and 15 July. As a result of the measurements and analyzes; fruit weight 10.60 g (Can) and 136.78 g (Santa Rosa), fruit width 26.00 mm (Can) and 63.87 mm (Santa Rosa), fruit length 25.56 mm (Can) and 58.07 mm (Santa Rosa), fruit thickness 11.77 mm ( King) and 20.50 mm (Santa Rosa), kernel weight 2.37 g (Can) and 5.09 g (Santa Rosa), meat/seed weight ratio 2.98% (Can) and 29.19% (Santa Rosa), SÇKM 7.6% (Black Diamond) and 14.01% (Santa Rosa), pH values were determined in the range of 3.73 (Can) and 4.32 (Santa Rosa).