TRT Çocuk yapımlarında medya okuryazarlığı: Dijital Tayfa ve Siberay örneği
Media literacy in TRT Çocuk productions: The example of Dijital Tayfa and Siberay
  1. Tez No: 778355
  2. Yazar: MERYEM MAİDE AĞALDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Medya ve medya mesajlarının bilinçlilik durumumuza bağlı olmadan, bulunduğumuz her ortamda, başta cep telefonlarımız olmak üzere teknolojik aletler, billboardlar, giydiğimiz tshirtler, abur cubur paketleri vs. aracılığıyla bize ulaşabilir olduğu göz önüne alındığında, medya okuryazarlığı, sürekli tartışılacak konusu, öznesi olan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocukları medyadan tam anlamıyla soyutlayamayacağımız gerçeğinden hareketle, çocuklara medyayı okumak, değerlendirmek, çözümlemek gibi becerileri kazandırmak, medya okuryazarlığı eğitimi ile mümkün olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, çocuğun yüksek yararı doğrultusunda bir yayın politikası geliştirmiş Türkiye'nin ilk çocuk kanalı olan TRT Çocuk Kanalı'nın Dijital Tayfa ve Siberay yapımlarının, medya okuryazarlığı öğretim programı becerilerini, değerlerini, kazanımlarını, medya biçimlerini, ilkelerini, işlevlerini ve anlayışlarını içerme durumları ve içerme biçimlerini anlam bağlam ilişkisi içerisinde incelemektir. Bu çalışmada, araştırma yöntemi olarak temel nitel araştırma yöntemine başvurulmuş, araştırma kapsamında verilerin toplanması için dijital doküman inceleme tekniği tercih edilmiştir. Çalışmada TRT Çocuk Kanalı yapımlarından Dijital Tayfa yapımının tüm bölümleri (10) (127 dakika), Siberay yapımının ilk 4 bölümü (52 dakika), iki farklı araştırmacı tarafından bağımsız bir şekilde izlenmiş ve analiz edilmiştir. Elde edilen veriler bir çerçevede karşılaştırılmış ve verilerin tutarlı olması sağlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, TRT Çocuk Kanalı yapımlarından Dijital Tayfa ve Siberay yapımlarının, Medya okuryazarlığı öğretim pogramında yer alan beceri, değer ve kazanımları, medya okuryazarlığı öğretim programı teorik çerçevesinde yer alan medya biçimlerini, medya okuryazarlığı ilkelerini, medya işlevlerini ve medya anlayışlarını büyük oranda içerdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Media and media messages, regardless of our state of consciousness, can reach us in every environment we are in, via especially our mobile phones, technological devices, billboards, t-shirts we wear, junk food packages, etc. For this reason, media literacy is a field that always has a subject to be discussed. Since we cannot completely isolate children from the media, It is necessary to teach children skills such as reading, evaluating, and analyzing the media, which this is only possible with media literacy. This research aims to examine the media literacy curriculum skills, values, achievements, media forms, principles, functions, and understandings in the Dijital Tayfa and Siberay productions of TRT Cocuk which is Turkey's first children's channel and has developed a broadcast policy in line with the best interests of the child. In this study, the basic qualitative research method was used as a research method, and the digital document analysis technique was preferred for data collection within the scope of the research. In the study, all parts of Dijital Tayfa production (10 sections, 127 minutes), and the first 4 parts of Siberay production (52 minutes) from TRT Cocuk productions were independently viewed and analyzed by two different researchers. The obtained data were compared in a framework and the consistency of the data was ensured. As a result of the study, it has been determined that the skills, values, and gains in the media literacy training program and media forms, media literacy principles, media functions, and media understandings in the media literacy theoretical framework, are included in the Dijital Tayfa and Siberay productions.