Failed state discourse as an instrument of the US foreign policy in the post cold war era
Soğuk savaş sonrası dönemde Amerikan dış politikasında bir araç olarak 'başarısız devlet' söylemi
  1. Tez No: 161290
  2. Yazar: YAHYA GÜLDEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
oz SOĞUK SAVAŞ SONRASI DÖNEMDE AMERİKAN DIŞ POLİTİKASINDA BİR ARAÇ OLARAK 'BAŞARISIZ DEVLET' SÖYLEMİ Gülseven, Yahya Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Galip YALMAN Kasım 2005, 96 sayfa Bu tez, 'başarısız devlet' teriminin Soğuk Savaş sonrası dönemde Amerikan dış politika söyleminde bir kategori olarak kullanımı üzerine odaklanmaktadır. 'Başarısız devlet' kavramı metodolojik ve ontolojik açıdan eleştirel olarak incelenmiştir. 'Başarısız devlet' söylemininin temel metodolojik probleminin, 'devlet başansızlığı'nı dışsal çözümler gerektiren içsel bir sorun olarak yansıtan atomistik ve özcü yaklaşımı olduğu öne sürülmüştür. Bu noktada, içsel/dışsal ikiliği reddedilerek, 'başarısız devlet' teriminin Soğuk Savaş sonrası dönemde Amerikan dış politika söylemindeki kullanımını incelemede diyalektik yöntem bir alternatif olarak sunulmuştur. 'Başarısız devlet' söyleminin 'önleyici vuruş' ve tek taraflı ekonomik, siyasi ve askeri müdahalelere dayanan bir dünya düzeni oluşturulmasını meşrulaştırmada bir araç olduğu öne sürülmüştür. 'Başarısız devlet' söyleminin bu ideolojik işlevinden yola çıkılarak, 'başarısız devlet' tartışmaları günümüzdeki emperyalizm tartışmaları ile ilişkilendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Başarısız Devlet, devlet başarısızlığı, emperyalizm, önleyici vuruş, Amerikan dış politikası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FAILED STATE DISCOURSE AS AN INSTRUMENT IN THE US FOREIGN POLICY IN THE POST COLD WAR ERA Gülseven, Yahya M. Sc, Department of Political Science and Public Administration Supervisor: Assist. Prof. Dr. Galip YALMAN November 2005, 96 pages This thesis focuses on the use of the term 'failed state' as a category in the US foreign policy discourse in the post Cold War era. The concept of 'failed state' is critically examined in terms of its methodological and ontological flaws. It is suggested that the primary methodological flaw of the failed state discourse is its atomistic and essentialist approach which describes 'state failure' as an internal problem which needs external solutions. By rejecting the internal/external dichotomy, the dialectical method is offered as an alternative to examine the use of the term in the US foreign policy discourse in the post Cold War era. It is argued here that failed state discourse is used as a means in the justification of an international order based on 'preemptive strikes' and unilateral economic, political and military interventions. Building upon this ideological function of failed state discourse, the current discusssions on state failure is related to contemporary debates on imperialism. Keywords : Failed state, state failure, imperialism, preemptive strike, US foreign policy IV