Covid-19 pandemisinde görsel sanatlar öğretmenlerinin öğretimde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm stratejileri: Bir durum çalışması
Problems and solution strategies in teaching faced by visual arts teachers during the Covid-19 pandemic: A case study
- Tez No: 791387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ALDAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 pandemisi nedeniyle, öğretimlerine uzaktan devam etmek zorunda kalan görsel sanatlar öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bu sorunlara ilişkin çözüm stratejilerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemine ait durum çalışması desenlerinden bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Muğla İli Menteşe İlçesinde, 2020-2021 eğitim öğretim yılında görev yapan toplam 15 görsel sanatlar öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar, maximum çeşitlilik örnekleme tekniğine göre belirlenmiş ve çeşitliliği sağlamada yaş, cinsiyet, kıdem, bağlı olduğu birim, mezuniyet değişkenleri ile öğretmenlerin gönüllülüğü dikkate alınmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Görüşmeler, pandemi kurallarına uyularak yüz yüze ortamda gerçekleştirilmiştir. Verilere içerik analizi uygulanmış, alt problemler doğrultusunda kodlar ve temalara ulaşılmıştır. Öğretmen görüşlerine göre, öğrencinin çizimine müdahale edememe, materyal yetersizliği, fiziki ortamın elverişsiz olması, öğretim programının ve kazanımların uzaktan eğitime uygun olmaması, EBA içeriklerinin yetersiz olması, ölçme ve değerlendirmenin sağlıklı yapılamaması, öğrencilerin kameralarının kapalı olması, öğrenci devamsızlığı, dersin akademik değerinin düşük olması, internet veya bilgisayar imkânının kısıtlı olması, öğrenci motivasyonunun düşük olması, öğretmenin öğrenci ile iletişim kuramaması, öğretmenlerin bilgisayar kullanma yeterliğinin düşük olması karşılaşılan sorunlar olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin karşılaştığı sorunlara ilişkin geliştirdikleri çözüm stratejileri ise öğrenci motivasyonunu arttırmaya yönelik konuşmaları, dijital uygulamalar ile programı zenginleştirme, çevrim içi platformda sergi düzenleme, ders sonu alıştırma soruları, teorik anlamda dersi zenginleştirme, programı sadeleştirme ve veli desteği olarak tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the problems faced by the visual arts teachers who had to continue their instruction with distance education as a result of the interruption of education due to the Covid-19 pandemic, and to examine the solution strategies for these problems. In the research, the holistic multiple case design, one of the case study designs of the qualitative research method, was used. The participants of the research consist of 15 visual arts teachers working in Mentese District of Muğla Province in the 2020-2021 academic year. Participants were determined according to the maximum diversity sampling technique, and age, gender, seniority, unit, graduation variables and teachers' voluntariness were taken into account in providing diversity. The research data was collected by face-to-face interviews with a semi-structured interview form prepared by the researcher in accordance with the pandemic rules. Content analysis was applied to the data, the codes and themes were reached in line with sub problems. As a result of the research, according to the teachers' opinions, inability to interfere with the student's drawing, insufficient materials, unsuitable physical environment, unsuitable curriculum and learning outcomes for distance education, insufficient EBA content, measurement and evaluation problems, students' cameras being turned off, student absenteeism, low academic value, limited internet or computer opportunities, low student motivation, miscommunication with students and insufficient technological competence of teachers were determined as teachers' problems. In the theme of solution strategies developed by visual arts teachers, which is the second sub-dimension of the research, findings such as motivational speeches, enriching the program with digital applications, an online exhibition, end-of-class practice questions, enriching the course in the theoretical sense, simplification of the program, and parent support were reached.