Arabuluculuk ve tahkim
Mediation and arbitration
  1. Tez No: 778370
  2. Yazar: ELİF EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri tarihsel gelişim olarak ismini uzun yıllar öncesinden almaktadır. Son yıllarda artan uygulamalarla birlikte uyuşmazlık yaşayan tarafların sorunlarını mahkeme yargılamasına ek olarak alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ile çözmesi mümkündür. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden arabuluculuk bu anlamda çeşitli hukuki konularda uygulama alanı bulmaktadır. Arabuluculuk sürecinin pratikliği ve esnekliği uyuşmazlık yaşayan tarafların bu yöntemi tercih etmesinde etkileyici olmaktadır. Arabuluculuğun yanı sıra bir diğer uyuşmazlık çözüm yöntemi olan tahkim yargılaması, uyuşmazlık yaşayan tarafların, mahkemeye gitmeden daha hızlı ve pratik bir şekilde çözümlerini sağlama noktasında önemli bir yer edinmiştir. Yargı yoluna nazaran daha pratik ve kolay ilerleyen bu sistemde tarafların sürece yönelmesini sağlayan daha fazla olumlu özellikler mevcuttur. Bu çalışmada, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden arabuluculuk ve yargılama dışı bir yöntem olan tahkim ele alınmıştır. Her iki yöntemin kendi içerisinde sahip olduğu özellikler, temel ilkeleri ve uygulama kısmının ne şekilde olacağı, özellikle üçüncü bölüme temel oluşturması amacıyla genel hatlarıyla incelenmiştir. Bu nedenle arabuluculuk ve tahkim yargılamasının dinamikleri açıklandıktan sonra iki sistemin benzer ve farklı yönleri ele alınarak, uyuşmazlık çözümünde bu yöntemlere yönelmek isteyen taraflara yol gösterici nitelikte bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alternative dispute resolutions take it is name from years of historical development. In recent years together increasing practices both sides had the option to resolve their disagreement with court trial in addition of alternative dispute resolution. After these arrangements, mediation practices, which are a condition of litigation, have started to be applied in various legal matters. With the popularization of mediation practices, sides were given the option and were encouraged to gravitate towards alternative dispute resolutions. In addition to mediation, arbitration, another alternative method of dispute, has gained an important place in ensuring that disputed parties resolve their problems faster and more practically without going to court. This system, which is more practical and easier to move forward than the judicial path, has more positive features that allow the parties to head towards the process. In present study, mediation and arbitration proceedings from alternative dispute resolution methods are discussed. The features, basic principles and the application part of both methods have been examined in general terms in order to form the basis for the third part. After the dynamics of mediation and arbitration proceedings are explained and also their similarities and differences addressed, this thesis is aimed to be a guiding resource for the parties who want to use these methods in dispute resolution.