Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda metaflumizonun oksidatif stres aracılı hematotoksisitesi ve kolemonitin modülatör etkisi
Oxidative stress-mediated hematotoxicity of metaflumizon rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and the modulatory effect of colemonit
  1. Tez No: 778666
  2. Yazar: ADEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son zamanlarda, insektisitlerin balıklardaki zarar mekanizmalarını belirlemek için, ekosistem üzerindeki etkilerini izlemek, kontrol etmek ve muhtemelen müdahale etmek amacıyla birçok çalışma yapılmıştır. Balık ve akuatik canlılara bir pestisitin zarar potansiyeli kirleticinin fonksiyonuna, maruziyet zamanına, doz oranına ve çevredeki varlığına bağlı olduğu bildirilmektedir. Bu araştırma insektisitlerin hedef olmayan sucul canlılar üzerindeki etkilerini irdelemek ve toksisiteye neden olan mekanizmayı aydınlatmak amacıyla kurgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar pestisitlerin kontrolsüz uygulanması sonucunda sucul ortamlarda meydana getirdiği değişimlerin belirlenmesi adına faydalı olacaktır
Özet (Çeviri)
Recently, many studies have been carried out to determine the mechanisms of damage of insecticides in fish, to monitor, control and possibly intervene their effects on ecosystem. The potential for harm of a pesticide to fish and aquatic organisms is reported to depend on the pollutant's function, time of exposure, dose rate, and presence in the environment. This research was designed to examine the effects of insecticides on non-target aquatic organisms and to elucidate the mechanism that causes toxicity. The results obtained will be useful for determining the changes in aquatic environments as a result of the uncontrolled application of pesticides.