KOBİ'lerde örgütsel çift yönlülüğün ve dijital dönüşümün rekabet avantajına etkilerinin stratejik çeviklik ve çevresel olumsuzluğun düzenleyici rolleri altında araştırılması
Investigation of the effects of organizational ambidexterity and digital transformation on competitive advantage under the moderating roles of strategic agility and environmental hostility in SMEs
  1. Tez No: 722520
  2. Yazar: ALİ ANIL ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. OBEN ÜRÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Belirsizliklerin arttığı ve işletmelerin geleceklerine yön verme noktasında proaktif tutum sergilemelerinin gerekli olduğu günümüz dünyasında; dijital dönüşüm, birden fazla beceriye sadece sahip olma ve aynı zamanda bunu kullanabilme, rekabet avantajı ve dolaysıyla işletmelerin varlıklarını uzun vadede sürdürebilmeleri noktasında hayati derecede önem kazanmıştır. Klasik yönetim uygulamalarının hızlı ve etkin karar noktasında yetersiz kalması ve özellikle pandemi sonrası kurulmaya çalışılan yeni düzende dijital uygulamaların öneminin artması rekabet avantajı üzerinde bu uygulamaların etkisinin merak edilmesine yol açmıştır. Bu derece önemli bir konuda yapılan bu çalışmada örgütsel çift yönlülüğün ve dijital dönüşümün rekabet avantajı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İstanbul il sınırı içerisinde yer alan küçük ölçekli KOBİ'ler den 366 üst düzey yöneticiden anket çalışması yoluyla kantitatif veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları örgütsel çift yönlülük ile dijital dönüşümün rekabet avantajı üzerindeki pozitif etkilerini doğrularken, aynı zamanda stratejik çeviklik ile çevresel olumsuzluğun bu değişkenler arasındaki ilişkiyi düzenlediğini göstermektedir Bu doğrultuda çalışma, dijital dönüşüm uygulamalarından üst seviye de yararlanabilen yöneticilerin ve sahip oldukları beceri ve yetkinlikleri aynı anda kullanabilme yetisine sahip olanların rekabet üstünlüğü kazandığı noktasında bir sonuca ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where uncertainties are increasing and businesses need to take a proactive stance in guiding their futures; digital transformation has become vital for businesses to have and use multiple skills, to have competitive advantage and therefore to maintain their presence in the long term. The fact that classical management practices are inadequate at the fast and effective decision point and especially the importance of digital applications in the new order tried to be established after the pandemic has led to curiosity about the effect of these applications on the competitive advantage. In this study on suç an işportan subret, the Effect of organizational bi-directionality and digital transformation on the competitive advantage were investigated. Quantitative data was collected from 366 senior managers from small-scale SMEs within the istanbul city border through survey studies. The results of the study confirm the positive Effect of organizational bi-directionality and digital transformation on the competitive advantage, while at the same time suggesting that strategic agility and environmental negativity mode the relationship between these variables. In this direction, the study reaches a conclusion that managers who can benefit from digital transformation applications at the highest level and those who have the ability to use their skills and competencies at the same time gain a competitive advantage.