Temel blokzincir teknolojileri
Name of the thesis essential blockchain technologies
  1. Tez No: 779006
  2. Yazar: NURLAN HUSEYNLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİM AZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dijital bir çağ ile gelişen teknolojik yaptırımlar sonucunda teknoloji, finans, endüstri vb. birçok alanda çalışmakta olan kurumların, firmaların ve hatta şahısların dahi teknolojik gelişmelere ayak uydurması günümüz dünyasında kaçınılmaz olmuştur. Blok zincir kullanımı ile günlük hayatta sözleşmelerin dijital bir koda indirgendiği güvenilir ve şeffaf bir dünya sağlanmaktadır. Kurumlar, bireyler, yapay zekâ ve robotlar; rakipleri ve kendileriyle basit bir şekilde etkileşimde bulunabilmektedir. Böylelikle blok zincir kavramı dünyada hızını kesmeden ivmelenmeye devam etmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm dünyada yıkıcı bir etkiye sahip olan blok zincir ve kripto para bileşenlerini temel olarak analiz etmek ve böylelikle güncel literatüre yeni bir bakış açısı kazandırıp akademik katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the technological sanctions that have developed in a digital age, it has become inevitable in today's world that institutions, not only technology, finance, or industry, but also companies and even individuals working in many fields, keep up with technological developments. With the use of blockchain, a reliable and transparent world is provided in which contracts are reduced to a digital code in daily life. Institutions, individuals, artificial intelligence, and robots can interact with their competitors and themselves in a simple way. Thus, the concept of blockchain continued to accelerate in the world without slowing down. The aim of this thesis is to analyze the components of blockchain and crypto money, which have a devastating effect all over the world with the development of technology, and thus provide an academic contribution by providing a new perspective to the current literature.