Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarındaböbrek volümü ile ağrı, depresyon ve anksiyete ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of renal volume and pain,depression and anxiety in patients with autosomaldominant polycystic kidney disease
- Tez No: 779007
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLMECİT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH), kalıtsal böbrek hastalıkları arasında en yaygın görülendir. Böbreklerde çok sayıda kist oluşumu ve gelişimi ile karakterize sistemik ve ilerleyici bir hastalıktır. ODPBH'li hastalarda yaşam kalitesini, psikososyal yükü ve böbrek volümünün oluşturduğu ağrıyı değerlendiren çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada ODPBH hastalarındaki böbrek volümü ile ağrı ve hastalık yükünün yol açtığı psikolojik problemlerin, uyku kalitesinde bozulmanın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Polikliniği'nde takipli ODPBH tanılı 60 hasta değerlendirildi. ODPBH Ağrı ve Rahatsızlık Ölçeği (ADPKD-PDS), Beck Depresyon Envanteri Soru Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Pitsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (ISI) formları uygulandı. Bilgisayarlı tomografi görüntülemelerinden elipsoid formül ile total böbrek volümü hesaplanıp her hasta için boya göre düzeltilmiş böbrek volümü hesaplandı. Hastaların temel biyokimya sonuçları ve CKD-EPI formülü ile hesaplanan eGFH değerleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların ortalama tanı yaşı 31±13, toplam böbrek volüm (TBV) ortalaması 1526,35±1595,90 olarak bulundu. Hastaların 7'sinde (%11,7) sınırda klinik depresyon varken 8'inde (%13,3) hafif duygu durum bozukluğu olduğu bulunmuştur. Hastaların 4'ünde (%6,7) şiddetli düzeyde anksiyete saptandı. Hastaların %25inin uyku kalitesi kötü düzeyde olarak bulundu. Böbrek volüm ile ağrı ve rahatsızlık skalası alt boyutları arasında ve depresyon grupları arasında böbrek volümü açısından istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmadı. Sonuç: ODPBH tanılı hastalarda literatür ile uyumlu olarak hastaların uyku kalitesi düştükçe depresyon derecesinin arttığı gözlemlendi. Ancak böbrek volümü ile ağrı ve rahatsızlık skalası anksiyete ve depresyon şiddeti arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is the most common inherited kidney disease. It is a systemic and progressive disease characterised by the formation and development of multiple cysts in the kidneys. There are few studies that address the quality of life, psychosocial burden, and pain caused by renal volume in patients with ADPKD. The aim of this study was to investigate renal volume, psychological problems due to pain and disease burden, and worsening sleep quality in ADPKD patients. Materials and Methods: Sixty patients followed in the nephrology clinic of Bursa Uludag University Faculty of Medicine Hospital were included in the study. The ADPKD Pain and Discomfort Scale (ADPKD-PDS), Beck Depression Inventory Questionnaire, Beck Anxiety Scale, Pittsburgh Sleep Quality Scale, and Insomnia Severity Index (ISI) were evaluated. Total kidney volume was calculated using the ellipsoid formula from computed tomography, and kidney volume corrected for body size was determined for each patient. The patients' baseline biochemical values and eGFR values calculated using the formula CKD-EPI were recorded. Results: The mean age at diagnosis was 31±13, and the mean total kidney volume (TKV) was 1526.35±1595.90. While 7 (11.7%) of the patients had borderline clinical depression, 8 (13.3%) patients were found to have mild mood disorders. Severe anxiety was detected in 4 (6.7%) patients. The sleep quality of 25% of the patients was found to be poor. There was no statistically significant difference between kidney volume and pain and discomfort scale sub-dimensions, and between depression groups in terms of kidney volume. xi Conclusion: Consistent with the literature, in patients diagnosed with ADPKD, it was observed that the degree of depression increased as the sleep quality of the patients decreased. However, no significant correlation was found between kidney volume and pain and discomfort scale, anxiety and depression severity.