Exploring the feeling of missing out (fomo): implications for consumer behavior
Gelişmeleri kaçırma korkusu:tüketici davranışına etkileri
- Tez No: 779069
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, tüketici davranışı bağlamında son dönemde ortaya çıkmış FOMO (kaçırma hissi)kavramını araştırıyor. Bugün, etrafımızda gerçekleşen faaliyetlerin her zamankinden daha fazla farkındayız. Neler olup bittiği hakkında gerçek zamanlı bilgilere erişimimiz var - görülecek etkinlikler, ziyaret edilecek yerler, takip edilecek sohbetler, katılacak toplantılar gibi. Özellikle dijital araçlar ve sosyal medya aracılığıyla kaçırdığımız faaliyetlerden her an haberdar oluyoruz. Çoğu zaman hepsine katılmak için gereken kaynaklardan yoksunuz. Sonuç olarak, FOMO denen etrafta meydana gelenleri kaçırma hissi yaşıyoruz. FOMO'nun gerçek hayattaki yaygınlığına ve mevcut medya ilgisine karşın, bu konuda çok az akademik çalışma var. FOMO yapısının daha fazla araştırılması için yapılan çağrılara yanıt olarak, bu tezdeki amacım, FOMO'nun derinlemesine teorileştirilmesini sağlamaktır. Tezimin iki bölümünde, FOMO'yu nomolojik yapılar ağı içinde kavramsallaştırıyorum, duygusal boyutlarını tanımlıyorum, FOMO'nun öncüllerini ve sonuçlarını araştırıyorum ve pazarlamacıların FOMO'dan nasıl yararlanabileceğini tartışıyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the newly emerging construct of FOMO (feeling of missing out) in consumer behavior context. Today, we are more aware of the alternative activities happening around us than ever before. We have access to real-time information about what is going on - events to see, places to visit, conversations to follow, gatherings to attend. Especially through digital tools and social media, we are frequently reminded of the existing experiences. Yet, we often lack the resources to participate in them all. As a result, we are likely to experience a feeling of missing out on the unattended experiences. Despite the growing awareness and media interest about FOMO, there is scarce academic work on it. Responding to calls for further exploration of the FOMO construct, my aim in this dissertation is to provide an in-depth theorizing of FOMO. In two essays, I conceptualize FOMO in a nomological web of constructs, identify its affective dimensions, explore the antecedents and consequences of FOMO, and discuss how marketers may leverage FOMO.