Gender differences in learning languages by means of technology
Teknoloji aracılığıyla dil öğrenmede cinsiyet farklılıkları
- Tez No: 779103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mevcut çalışma, teknoloji kullanımı yoluyla dil öğreniminde erkekler ve kadınlar arasındaki cinsiyet farkını açıklamaktadır. Bu çalışma“Teknoloji aracılığıyla dil öğrenmede cinsiyet farklılıkları”başlığını taşımaktadır. Çalışmanın amacı, cinsiyet farkını azaltmak ve cinsiyetin yeni bir dil edinebilme yeteneğini geliştirmek için bu uçurumun azaltılmasına ve belirginleşmesine katkı sağlayacak öneriler geliştirmektir. Irak'ta ikamet eden 140 kız ve erkek öğrenci bu çalışmaya katılmış ve demografik değişkenlere (cinsiyet, eğitim yılı, sınıflar) göre ayrılmış ve 10 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Araştırmacı, bu çalışmanın amaçlarına ulaşmak için uygun yöntemi kullanarak çalışma değişkenlerinin etkisini ölçmek için bir anket hazırlamış ve anket olarak örneklemi (140) kişi olduğu için çalışma evreninden uygun bir örneklem alınmıştır. uygun yöntemlerle dağıtılmıştır. Ayrıca araştırmacı 10 öğrenci ile görüşme yapmıştır. Çalışma sorularını yanıtlamak ve hipotezlerini test etmek için araştırmacı, aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları çıkardı ve çoklu regresyon denklemini uyguladı. Çalışma, teknoloji yoluyla dil öğreniminde cinsiyet farklılıklarının varlığını temsil eden bir dizi sonuçla sonuçlandı. Ortaya iki sonuç çıktı: Birincisi: Cinsiyet değişkenine göre yeni bir dil öğrenmede cinsiyet farklılıklarının istatistiksel fonksiyonuna göre (α≤0.05) istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. İkincisi: Cinsiyet değişkenine göre teknoloji aracılığıyla dil öğrenmede cinsiyet farklılıklarının istatistiksel fonksiyonuna göre (α≤0.05) istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır
Özet (Çeviri)
The current study describes the gender gap between males and females in language learning through the use of technology. This study is entitled“Gender differences in learning languages by means of technology”. The purpose of the study is to reduce the gender gap and come up with suggestions that would contribute to reducing it and crystallizing it in order to enhance gender the ability to acquire a new language. 140 male and female students residing in Iraq participated in this study and were divided according to demographic variables (gender, years of learning, grades), and 10 students had been interviwed. To achieve the objectives of this study, the researcher prepared a questionnaire to measure the effect of the study variables using the appropriate method, and an appropriate sample was taken from the study population, as the sample amounted to (140) people, as the questionnaire was distributed by appropriate methods. Also the researcher made interview with 10 students. In order to answer the study questions and test its hypotheses, the researcher extracted the arithmetic means and standard deviations, and applied the multiple regression equation. The study concluded with a set of results represented in the presence of gender differences in language learning through technology. Two results emerged: First: There is a statistically significant effect according to the statistical function (α≤0.05) of the gender differences in learning a new language according to the gender variable. Second: There is a statistically significant effect according to the statistical function (α≤0.05) of the gender differences in learning languages by means of technology according to the gender variable