Akademisyenlerin performans değerlendirme süreçlerine bakışları
Academicians' views on performance appraisal processes
  1. Tez No: 779319
  2. Yazar: ORKUN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Akademisyenlik, çalışma biçimi ve anlayışı dolayısıyla, kendine özgü bir sıkı çalışma ve adanmışlık gerektirmektedir. Bu gereklilikler doğrultusunda, akademisyenlerin performanslarının değerlendirilmesi gerek akademisyenlerin farklı beklentileri, gerekse akademisyenlerin çalışma alanlarındaki değişkenler dolayısıyla alanyazında çokça tartışılan konular arasında yer almaktadır. Atanma ve yükselme, sözleşme yenileme ve akademik teşvik primi gibi konularda akademisyenlerin performans değerlendirmelerine başvurulsa da, tüm akademisyenleri kapsayan, akademisyenler tarafından benimsenebilen bir akademisyen performans değerlendirme sistemi bulunmamaktadır. Alanyazındaki konu üzerine yapılmış çalışmalarda, verilen tavsiyelerin bir başka probleme sebep olabileceği üzerinde durulmakta ve konunun daha fazla çalışılması gerektiği belirtilmektedir. Bu çalışmada, performans değerlendirmenin ne olduğu, yöntemleri, süreç, dezavantajları, avantajları ve uygulamalardaki hatalar irdelenmektedir. Daha sonra çeşitli ülkelerden akademi örnekleri verilmekte, akademisyenlerin sarf etmiş oldukları emeğin ne anlama geldiği açıklanmaktadır. Bu açıklamaları akademisyen performans değerlendirmelerinin hangi alanda ne şekilde kullanıldığının incelenmesi takip etmektedir. Çalışmanın kavramsal çerçevesinin son kısmında ise, akademisyen performans değerlendirme uygulamalarının niçin tartışılmakta olan bir konu olduğunu açıklamaya yardımcı olması amacıyla, alanyazındaki eleştirilere ve problem olarak görülen hususlardan bahsedilmektedir. Çalışmanın araştırma bölümünde 18 akademisyenle yarı yapılandırılmış olarak gerçekleştirilen görüşmeler yer almaktadır. Burada akademisyenlere konu hakkında daha derinlemesine bilgi almak amaçlı yöneltilen sorulardan saptanan bulgulara yer verilmektedir. Çalışmada, akademisyen performans değerlendirme süreçlerinin yetersizlikleri, bu süreçlerin nasıl işlemesi gerektiği, süreçlerdeki yanlışların düzeltilmeme sebepleri, bu süreçlerin kimler tarafından yürütülmesi gerektiği, süreçlerin olumlu veya olumsuz çıktılarının neler olması gerektiği ve performans hedeflerinin önceden konulmasının nasıl karşılanacağı hakkında veriler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of its working style and understanding, the academicianship requires a unique hard work and dedication. In line with these requirements, evaluating the performance of academicians is one of the topics that are discussed a lot due to the different expectations of academicians and the variables in the fields of study of academicians. Although performance evaluations of academics is taken into consideration on issues such as appointment and promotion, contract renewal and bonus, there is no academician performance evaluation system that can be adopted by academicians covering all academicians. In the studies conducted on the topic in the literature, it is emphasized that the recommendations given may cause another problem and it is stated that the subject should be studied more. In this study, what performance evaluation is, its methods, process, disadvantages, advantages and mistakes in applications are examined. Then, examples of academia from various countries are given, and the meaning of the effort of academics is explained. These explanations are followed by an examination of how academic performance evaluations are used in which field. In the last part of the conceptual framework of the study, the criticisms in the literature and the issues seen as problems are mentioned in order to help explain why academician performance evaluation practices are a subject that is being discussed. In the research part of the study, semi-structured interviews were conducted with 18 academicians. Here, the findings determined from the questions posed to the academicians to get more in-depth information about the subject are included. In the study, data about the inadequacies of academician performance evaluation processes, how these processes should work, the reasons for not correcting the mistakes in the processes, who should carry out these processes, what the positive or negative outputs of the processes should be, and how the performance targets should be met previously are revealed.