İnsan kaynakları yönetiminde dijital dönüşüm
Digital transformation in human resources management
  1. Tez No: 779320
  2. Yazar: EBRU KİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Buharlı makinelerle başlayan süreç, diğer devrimlerle güçlenerek Dijital Çağ adıyla çalışma hayatında çığ etkisini yaratmıştır. İşgücü piyasalarında, nitelikli çalışanlar üzerinden artan rekabet koşulları gelişen internet teknolojileri ve makine öğrenmeleri karşısında işletmeler arasında adeta bir teknolojik silahlanmaya dönüşmüştür. En yüksek teknolojiye ve en çok veriye sahip olanın liderliğe bir basamak daha yakın olduğu bir ekonomide dijital dönüşümün sağlanması hususunda; veri aktarımı, planlama, oryantasyon gibi süreçlerle insan kaynakları yönetimi, stratejik yerini korumaktadır. Bu çalışmada amaç farklı sektörlerdeki insan kaynakları uygulayıcılarının görüşleri üzerinden dijital dönüşüm süreçlerinin insan kaynakları uygulamaları üzerindeki benzerlik ve farklılıklarını tespit edip işletme ve çalışanlar açısından da etkisini değerlendirmektir. Söz konusu amaç üzerinden yola çıkılarak geniş bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel yöntem kullanılacak olup 6 İK uygulayıcısı ile telefon ve e-mail üzerinden görüşülecektir. Randevu alınarak Microsoft Teams aracılığıyla online yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilecektir. Görüşme ile elde edilecek veriler MAXQDA 2022 Programı ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The process, which started with steam machines, became stronger with other revolutions and created an avalanche effect in working life under the name of Digital Age. In the labor market, the increasing competition conditions over qualified employees have turned into a technological armament among businesses in the face of developing internet technologies and machine learning. With processes such as data transfer, planning and orientation, human resources management maintains its strategic position in ensuring digital transformation in an economy where the one with the highest technology and the most data is one step closer to the leadership. The aim of this study is to determine the similarities and differences of the digital transformation processes on human resources practices through the views of human resources practitioners in different sectors and to evaluate the effect in terms of businesses and employees. Based on this aim, an extensive literature review was carried out. Qualitative method will be used in the study and 6 HR practitioners were interviewed via telephone and e-mail. By making an appointment, an online semi-structured interview will be held via Microsoft Teams. The data to be obtained through the interview will be analyzed with the MAXQDA 2022 Program.