4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu kapsamında evlilik birliğinin korunması
Protection of marital unity under the Turkish Civil Law No. 4721
- Tez No: 779328
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ERBEK ODABAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türk toplumunda aile, toplumun temeli olarak kabul edilmiştir. Her ne kadar tarihsel süreçlere bağlı olarak aile kavramına bakış açısı değişkenlik göstermiş ise de; aile kurumu toplumsal önemini her zaman muhafaza etmiştir. Evlilik birliği dar anlamda aileyi ifade ettiğindendir ki, evlilik birliğinin korunmasında sadece evliliğin taraflarının değil, toplumun da menfaati bulunmaktadır. Evlilik birliğinin korunmasında en önemli kaynaklardan biri Türk Medeni Kanunu'dur. Türk Medeni Kanunu'nda evlilik birliğini korumaya yönelik birçok düzenlemeye yer verilmiştir. Bu hükümlerin amacı evliliklerin sağlıklı olarak devamını ve eşler arasında bir sorun ortaya çıktığında bu sorunların boşanma ya da ayrılık olmaksızın çözülmesini sağlamaktır. Bu çalışma kapsamında da, evlilik birliğinin hukuki niteliği, aile türleriyle ilişkisi ve evlilik birliğini korumaya yönelik 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda yer alan hükümler, doktrin görüşleri ve yargı kararları ışığında ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkish society, the family has been accepted as the foundation of society. Although the perspective on the concept of family has changed depending on the historical processes; The family institution has always preserved its social importance. Since the marital unity refers to the family in a narrow sense, not only the parties of the marriage but also the society have the benefit of protecting the marital unity. One of the most important sources for the protection of the marital unity is the Turkish Civil Code. There are many regulations in the Turkish Civil Code to protect the marriage union. The purpose of these provisions is to ensure that marriages continue in a healthy way and that when a problem arises between spouses, these problems are resolved without divorce or separation. Within the scope of this study, the legal nature of the marital unity, its relationship with family types and the provisions in the Turkish Civil Code No. 4721 on protecting the marriage union will be tried to be revealed in the light of doctrinal views and judicial decisions.