İş sağlığı ve güvenliği açısından risk değerlendirmesi: ağız ve diş sağlığı merkezi örneği
Risk assessment in terms of occupational HEALTH and safety: Example of oral and dental health center
- Tez No: 779362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının amacı; çalışanları korumak sağlıklı ve güvenli çalışma koşulu sağlamak, hastalık, yaralanma, sakatlık, ölüm gibi can kayıplarının önüne geçmek, iş gücü ve iş günü gibi maddi kayıpları azaltmak, üretim ile işletme güvenliğini sağlamaktır. Bu hususta risk değerlendirmeleri işyerindeki riskler ile tehlikelerin belirlenmesinde, risklerin düzeylerinin hesaplanmasında, önlemlerin alınmasında yol gösterici olmaktadır. Risk değerlendirmesinin her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de önemli bir rolü bulunmaktadır. Sağlık sektörünün alt işkolu olan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu tehlike sınıfları yönetmeliğine göre tehlikeli sınıfında yer alan ağız ve diş sağlığı merkezlerinde iş sağlığı ve güvenliği hususunda risk değerlendirmesi yapılması zorunludur. Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde; hastaların, ziyaretçilerin ve sağlık çalışanlarının karşılaşılabilecekleri tehlike ile riskleri tanımlanması, tehlike ile risklerin bertaraf edilmesi veya en aza indirgenmesi, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, sürekli iyileştirme ve geliştirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada bir ağız ve diş sağlığı merkezinde L tipi (5x5) karar matrisi yöntemiyle olasılık ile şiddetin puanlandırılması ve buna ilişkin risk puanın hesaplanmasıyla sonuç skalası oluşturulup riskler derecelendirilmiş ve alınması gereken önlemler hususunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of occupational health and safety studies; to protect employees, to provide healthy and safe working conditions, to prevent loss of life such as illness, injury, disability and death, to reduce material losses such as labor and workdays, to ensure production and operational safety. In this regard, risk assessments provide guidance in determining the risks and hazards in the workplace, calculating the levels of risks, and taking precautions. Risk assessment has an important role in the health sector, as it does in every sector. It is obligatory to carry out a risk assessment on occupational health and safety in oral and dental health centers, which are a sub-business of the health sector and are classified as dangerous according to the hazard classes regulation published by the Ministry of Labor and Social Security. In oral and dental health centers, it is necessary to define the dangers and risks that patients, visitors and health workers may encounter, to eliminate or minimize the dangers and risks, to ensure occupational health and safety, and to carry out continuous improvement and development studies. In this study, by scoring the probability and severity with the L-type (5x5) decision matrix method in an oral and dental health center and calculating the risk score, a result scale was created, the risks were graded, and suggestions were made about the precautions to be taken.