A bacterial and immunological study of some causes of urinary tract infection in pregnant women in Dhi Qar governorate–Iraq
Irak Dhi Qar valiliği'ndeki hamile kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunun bazı nedenlerinin bakteriyel ve immünolojik bir çalışması
  1. Tez No: 779361
  2. Yazar: ZAHRAA NEMA KHDAIR ALSEEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD KHALAF YASEEN AL-DULAIMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Şubat-2022'de Dhi Qar/Nasiriyah/Al-Haboubi Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışma, Al Haboubi Hastanesi'ni ziyaret eden kadınlardan 100 idrar örneği ve kan örneğini içeriyordu. Daha önce bir anket formunda (Ek A) hazırlanan her hastane incelemesinden gerekli bilgiler alındıktan sonra, tedavi için antibiyotik kullanmış olan kadınlar çalışma dışı bırakıldı. Alınan örnekler 3 gruba ayrıldı, birinci grup: 50 gebe olmayan kadın infraksiyon, ikinci grup: idrar yolu (İYE) olan 25 gebe ve üçüncü grup: idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olmayan 25 gebe kadın). İdrarın Mikroskobik İncelemesi İncelemede yöntemi izlenmiş, daha sonra steril cam şişeler kullanılarak orta akım idrar örnekleri toplanmıştır. Ciltteki doğal flora ile kontaminasyonu önlemek için vücudun herhangi bir yerine dokunmamaya vurgu yaparak, sterilizatör kullanmadan sabun ve su ile alan. Koloniler, birincil izolatın kültür ortamında büyüdükten sonra, başlangıçta her birini içeren morfolojik ve kültivar özelliklerine göre teşhis edildi. Duyarlılık, hamile kadınlarla ilişkili İYE'lerin 25 bakteri izolatı için İYE'leri tedavi etmek için kullanılan yedi tip antibiyotik kullanılarak test edildi. E. Coli izolatlarının çoğu Amikasin'e karşı yüksek duyarlılığa sahipken (%75), izolatların %65'i Norfloksasin ve Gentamisine duyarlıydı. E.coli izolatları Amoksisilin-Klavülaknik Asit'e %35 oranında dirençlidir. Bunun nedeni, bakteri izolatlarının artan direncinin, antibiyotiklerin sıklıkla gelişigüzel kullanılmasından ve ayrıca bakterilerin konjugasyon yoluyla çoklu direnç ileten genetik faktörleri edinme olasılığından kaynaklanıyor olabilir. İmmünoloji test sonuçları İYE ile enfekte OLMAYAN hamile kadınların en düşük beyaz kan hücre sayısına sahip olduğu ve İYE ile enfekte olmayan ve hamile olmayan kadınlara göre biraz daha düşük olan toplam beyaz kan hücreleri, enfekte hamile kadınlar ise bu çalışmada en yüksek yüzdeyi işgal etmektedir. İmmünoglobulin A (iga) sonuçları, enfekte hamile kadınların en yüksek IGA yüzdesine sahip olduğunu ve ortalama yüzdenin, İYE ile enfekte olmayan ve hamile olmayan sağlıklı kadınlar olduğunu, hamile DEĞİL kadınların ise en düşük yüzdeye sahip olduğunu gösterdi. İmmünoglobulin G (igg) sonuçları, İYE ile enfekte hamile kadınların en yüksek IGG yüzdesine sahip olduğunu, hamile olmayan ve İYE ile enfekte olmayan kadınların yüzdesinin ortalama, İYE ile enfekte olmayan hamile kadınların yüzdesinin ise olduğunu gösterdi. En düşük Interleukin-6'nın sonuçları, İYE ile enfekte olmayan ve hamile olmayan kadınların en yüksek yüzdeye sahip olduğunu, yüzdeye İYE OLMAYAN (İYE) hamile kadınların aracılık ettiğini ve en düşük yüzdenin İYE ile enfekte olan hamile kadınlar olduğunu gösterdi. Interleukin-10'un sonuçları, İYE ile enfekte olmayan ve hamile olmayan kadınların en yüksek yüzdeye sahip olduğunu ve yüzdenin İYE'si olmayan hamile kadınlara yakın olduğunu ve en düşük yüzdenin İYE ile enfekte olan hamile kadınlar olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the city Dhi Qar/Nasiriyah/Al-Haboubi Hospital in February -2022. The study included 100 urine samples and blood samples from women who visited Al Haboubi Hospital. After captivating Necessary information from all hospital review prepared previously in a questionnaire sheet, women who had usage antibiotics for treatment were excluded. The samples obtained were divided into 3 groups, the first group: 50 non-pregnant women not infaction, the second group: 25 pregnant women with a urinary tract infection (UTI) and the third group: 25 pregnant women without a urinary tract infection (UTI). Microscopical Exam of Urine The method of was followed in the examination, then midstream urine samples were collected usage sterile glass bottles. Area with soap and water, without using sterilizers, with an emphasis on not touching any part of the body to prevent contamination with the natural flora on the skin. After the colonies grew on the culture media of the primary isolate, they were initially diagnosed based on the morphological and cultivar characteristics that included each of sensitivity was tested using seven types of antibiotics used to treat utis for 25 bacterial isolates of utis associated with pregnant women. Most E. Coli isolates had a high sensitivity to Amikacin (75%), while 65% of the isolates were sensitive to Norfloxacin and Gentamycin. E.coli isolates are resistant to Amoxicillin-Clavulacnic Acid by 35%. The reason may be that the increased resistance of bacterial isolates might be owing to the frequent indiscriminate usage of antibiotic, as well as to the possibility of bacteria acquiring genetic factors that transmit multiple resistance through conjugation immunology test results Total White blood cells that pregnant women who are NOT infected with UTI have the lowest number of white blood cells, and they are slightly lower numerous than women who are not infected with UTI and who are not pregnant, while the infected pregnant women occupy the highest percentage in this study. The results of immunoglobulin A (iga) showed that infected pregnant women have the highest percentage of IGA, and the average percentage is healthy women who are not infected with UTI and who are not pregnant, while NOT infected pregnant women have the lowest percentage. The results of immunoglobulin G (igg) showed that pregnant women infected with UTI have the highest percentage of IGG, while the percentage of non-pregnant women and not infected with UTI is average, while the percentage of pregnant women and not infected with UTI is the lowest. The results of Interleukin – 6 showed that women who are not infected with UTI and who are not pregnant have the highest percentage, the percentage is mediated by pregnant WITHOUT (UTI) women, and the lowest percentage is pregnant women infected with UTI. The results of Interleukin – 10 showed that women who are not infected with UTI and who are NOT pregnant have the highest percentage, and the percentage is close to pregnant women WITHOUT UTI, and the lowest percentage is pregnant women infected with UTI.