Isolation and molecular identification of Candida species from urinary tract infection in Hawija city
Hawija şehrinde idrar yolu enfeksiyonundan Candida türlerinin izolasyonu ve moleküler tanımlanması
- Tez No: 779498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BARE L. MOHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ile Hawija'da farklı yaş ve cinsiyetlerin idrar yollarından Candida spp izolasyonunu ve tanımlanmasını araştırıldı. Çalışma, kültür ortamı ve PCR tekniği kullanılarak üriner sistemden türlerin ayrılması ve tanımlanmasının yanı sıra enfeksiyonu geniş çapta yayan türlerin belirlenmesi, Candida'ya en duyarlı yaş ve cinsiyetin belirlenmesi ve candidüri arasındaki ilişkinin araştırılmasını içeriyordu. Toplam örnek 125 idi, 23 örnekte (%18,4) Candida enfeksiyonu için pozitif hasta görüldü, %81,6'sı (102) negatifti. Cinsiyet açısından bakıldığında, idrar yolu enfeksiyonları erkeklere göre yaşlı ve hamile kadınlarda daha fazla görülmektedir. Diyabet, kümülatif diyabet ve yaş değişkenlerine atıfta bulunulan kandidiyazis hastalarında, yaş ortalaması 50 olan kandidiyazis enfeksiyonu yüzdesinin kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grupları arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermektedir. Candida'lı hastalarda diabetes mellitus ve kümülatif glukoz ortalamaları daha yüksekti. Kadınların kandidiyaza yakalanma olasılığı erkeklerden daha yüksekti. Burada sonuçlar Candida albicans'ın %99,60'lık ile 1 No'lu numunede, ikinci numunede %97,62'lik ile ve %99,41'lik ile üçüncü numunede olduğunu göstermiştir. Dördüncüsü %95,81, beşincisi %99,61, altıncısı %87,55, yedincisi %99,40, sekizincisi %99,83, dokuzuncusu yüzde %99,21 ve onuncu %91,58 ile numunede olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, yüzde 95-100 arasında olduğunu gösterdi. C. albicans'ın hedeflenen alanda bol miktarda yayılma yüzdesi, kültür testlerinde enfeksiyon için pozitif olan örneklerin %40'ına tekabül ederken, kalan sonuçlar çalışmaların sonuçlarına göre Candida'ların %60'ının daha az yayıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the isolation and identification of Candida spp. from the urinary tract of different ages and genders in Hawija. The study included separating and identifying the species from the urinary tract using culture media and PCR technique, as well as identifying the species that spread the infection on a large scale, determining the age and gender most susceptible to Candida, and studying the relationship between candiduria and other diseases such as diabetes. The total sample was 125 samples, 23 samples appeared (18.4%) positive patients for Candida infection, while 81.6% (102) were negative. 23 of Candida infections were due to the Candida albicans group. In terms of gender, urinary tract infections are most often observed in older and pregnant females than in men. Referring to the variables of sugar, cumulative sugar, and age in candidiasis indicated that there were significant differences between the group of patients when compared with the control group, where the percentage of candidiasis infection with an average means of 50 years. The means of diabetes mellitus and cumulative glucose were higher in patients with Candida. Women were more likely to contract candidiasis than men. Where 23 results showed that C. albicans in sample No. 1 with a percentage of 99.60%, the second sample by 97.62%, and the third sample with 99.41%. The fourth with 95.81%, the fifth with 99.61%, the sixth with 87.55%, the seventh with 99.40%, the eighth with 99.83%, the ninth with 99.21%, and the tenth with 91.58 %. The results indicated that the percentage ranged between 95-100. The percentage of the spread of C. albicans in the targeted area in abundance, which amounts to 40% of the samples that were positive for the infection in the culture tests, while the remaining results indicated that 60% of the Candida spread less according to the results of the studies.