Oyun gelişiminin ölçümlenmesinde gelişimsel oyun değerlendirme aracının güvenirlik araştırması
Reliability research of developmental play assessment tool in measuring play development
- Tez No: 779509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÖZKUBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Oyun değerlendirmesi, hem değerlendirme alanının yöntemlerine hem de erken çocukluk alanlarının süreç ve sonuç hedeflerine saygı duyan bir erken çocukluk değerlendirme tarzına giden yolu işaret etmektedir. Aksi takdirde erken çocukluk alanı, gelişimsel olarak uygun olmayan uygulamalarla tutarlı bir eğitim tarzını somutlaştıran testler kullanarak ciddi bir çarpıtma riski taşır. Uygun değerlendirme araçlarıyla erken çocukluk mesleği hem hizmet ettiği küçük çocuklarla hem de toplumun ondan beklediği ve gerçekleştirmesini umduğu büyük vaatlerle uzlaşabilir. Bu çalışmanın amacı Gelişimsel Oyun Değerlendirme Aracı (GODA)'nın OSB'li çocukların ve TGG Türk çocuklarında oyun gelişimi puanı, oyun davranışları sıklığı ve oyun davranışları çeşitliliğinin ölçümlenmesinde güvenirlik düzeyinin belirlenmesidir. Araştırma betimsel tarama modeli kapsamında değerlendirilmektedir. Çalışma kapsamında OSB olan çocuklara ilişkin çalışma grubu 39 (%72.2) erkek 15'i (%27.8) kız, TGG çocuklara ilişkin çalışma grubu ise 29 kız (%58) 20 (%40) erkekten meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Play assessment points the way towards a style of early childhood assessment that respects both the methods of the assessment field and the process and outcome goals of early childhood fields. Otherwise, the early childhood field risks serious distortion by using tests that embody a style of education consistent with developmentally inappropriate practices. With appropriate assessment tools, the early childhood profession can come to terms with both the young children it serves and the great promises society expects and hopes it will fulfill. The aim of this study was to determine the reliability of the Developmental Play Assessment Tool (DPAT) in measuring play development score, frequency of play behaviors and variety of play behaviors in Turkish children with ASD and Turkish children with TDD. The research is evaluated within the scope of descriptive survey model. Within the scope of the study, the study group of children with ASD consisted of 39 (72.2%) boys and 15 (27.8%) girls, and the study group of TD children consisted of 29 girls (58%) and 20 boys (40%).