Küresel iklim değişikliğinde tarım ve bir çözüm önerisi olarak modern tarım uygulamaları
Agriculture in global climate change and modern agricultural applications as a solution suggestion
- Tez No: 779598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN SATIR REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Küresel iklim değişikliğinin tek sorunlusu insan değildir. Fakat en büyük sorumluluk insanındır. Çevre, yüzyıllar boyunca olumsuz etkiye maruz kalmıştır. Bu etki Sanayi Devrimi öncesi doğal nitelikteyken Sanayi Devrimi sonrası yapay nitelik kazanmıştır. Sanayi Devrimi ve çeşitli insan faaliyetleriyle hız kazanan olumsuz çevresel etkiler, küresel boyutta felaketlere neden olmuştur. Sebep olduğu küresel iklim değişikliğinin farkına varan insanlık, uluslararası düzeyde çözümler üretmeye ve önlemler almaya çalışmıştır. Küresel iklim değişikliği birçok alanı olumsuz etkilemektedir. Fakat bu alanlar arasında tarımın yeri ayrıca önemlidir. Çünkü tarım ile küresel iklim değişikliği arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Küresel iklim değişikliği sonucunda meydana gelen kuraklık, yağış farklılığı, iklim kayması gibi olumsuz sonuçlar doğrudan tarımsal üretimi etkilemektedir. Buna karşılık tarımsal üretimdeki çevreye zararlı girdiler, sera gazı salınımı, verimsiz doğal kaynak kullanımı gibi hususlar küresel iklim değişikliğine negatif etki etmektedir. Ayrıca tarım; gıda güvencesi kapsamında da ayrıca önemlidir. Küresel iklim değişikliğiyle tarım arasındaki karşılıklı ilişki göz önünde bulundurulduğunda iklim değişikliğine uyumlu tarımsal üretimin önemi anlaşılmaktadır. Bunu sağlamak için modern tarım uygulamalarının tarımsal üretimde kullanılması gerekmektedir. Bu gelişmeler doğrultusunda çalışmanın amacı küresel iklim değişikliği ve uluslararası düzeyde alınan önlemlerin neler olduğunu tartışmaktır. Sonrasında küresel iklim değişikliğiyle tarım arasındaki ilişkinin ne olduğunu ortaya koymaktır. Son olarak küresel iklim değişikliğine uyum kapsamında modern tarım uygulamalarını ele almaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak iklim değişikliğiyle ilgili literatür taraması yapılmıştır. Ardından küresel iklim değişikliği ve tarım kapsamında literatür taraması ve uzman kişilerin birikimlerine başvurulmuştur. Son olarak iklim değişikliğine uyumlu modern tarım uygulamalarını konu alan çalışmalar ve literatür taranmış ve çalışma kapsamında uygun bulunan tarımsal uygulamalar saptanmıştır. Toplanan veriler sonucunda iklim değişikliğine uygun modern tarımsal uygulamalara çalışma içerisinde yer verilmiştir. Sonuç olarak küresel iklim değişikliği çevresel bir felakettir ve tüm canlı yaşamını etkilemektedir. Tarım, küresel iklim değişikliği kapsamında önemli bir konumdadır. Tarım iklime bağımlı olduğu için iklim değişikliğinden doğrudan etkilenir. Fakat tarım küresel iklim değişikliğine neden olan unsurlar arasında da yer almaktadır. Tarımda kullanılan çevreye zararlı girdiler ve tarım kaynaklı sera gazı salınımları iklim değişikliğini hızlandırmaktadır. Dolayısıyla küresel iklim değişikliğine uyum kapsamında tarımın rolü önemlidir. Fakat daha çevreci tarımsal üretim yapabilmek için modern ve yeşil tarımsal üretim uygulamalarının hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Humans are not the only problem with global climate change. But man is the most responsible. The environment has been subject to negative impact for centuries. While this effect was natural before the Industrial Revolution, it gained an artificial quality after the Industrial Revolution. Negative environmental effects accelerated by various human activities, caused global catastrophes. Humanity, aware of the global climate change it causes, has tried to produce solutions and take measures at the international level. Global climate change adversely affects many areas. But the place of agriculture among these areas is important. Because there is a mutual relationship between agriculture and global climate change. Agriculture is affected by global climate change. On the other hand, Inputs and outputs(such as greenhouse gas emission, pesticide use) in agricultural production have a negative impact on global climate change. Also, agriculture, it is also important within the scope of food security. When the interrelationship between global climate change and agriculture is considered, the importance of agricultural production compatible with climate change is understood. In order to achieve this, modern agricultural practices should be used in agricultural production. The aim of the study is to discuss global climate change and the measures taken at the international level. Next, to discuss the relationship between agriculture and global climate change. Finally, it is to address modern agricultural practices compatible with global climate change. For this purpose, a literature review on climate change was first conducted. Then, on global climate change and agriculture, literature review and the accumulation of experts were consulted. Finally, the studies and literature on modern agricultural practices compatible with climate change were reviewed and agricultural practices were determined within the scope of the study. As a result of the collected data, modern agricultural practices suitable for climate change were used in the study. As a result, global climate change is an environmental disaster and affects all living things. Agriculture occupies an important position within the scope of global climate change. Since agriculture is dependent on climate, it is directly affected by climate change. But agriculture is also among the factors that cause global climate change. Environmentally harmful inputs used in agriculture and greenhouse gas emissions from agriculture accelerate climate change. Therefore, the role of agriculture in the context of adaptation to global climate changeis important. However, in order to make more environmentally friendly agricultural production, modern and green agricultural production practices should be implemented.