Şizofreni hastalarında benlik yitimi ile umut düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between LOSS of self and hope levels of patients with schizophrenia
  1. Tez No: 779659
  2. Yazar: KÜBRA NUR AKYÖN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Araştırma, şizofreni hastalarının benlik yitimi ile umut düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma verileri, Araştırma Erzurum Şehir Hastanesi Numune Ek Hizmet Binası'nda bulunan Psikiyatri Kadın ve Erkek servisleri ile Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde (TRSM) Ocak 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini, Eylül 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında psikiyatri kliniklerinde yatarak tedavi gören hastalar ile Toplum Ruh Sağlığı Merkezine başvuran, DSM-V tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı olan ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan tüm hastalar oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmeyerek, araştırma 110 hastayla tamamlandı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Benlik Yitimi Ölçeği”ve“Herth Umut Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, standart sapma, Cronbach alpha katsayısı ve Pearson Korelasyon analizi ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hastaların Benlik Yitimi Ölçeği toplam puan ortalamasının 77.90±12.72 olduğu ve BYÖ alt boyutları incelendiğinde hastaların en çok benlik kavramında değişiklik (51.29± 9.13) yaşadıkları sonucuna ulaşıldı. Herth Umut Ölçeği toplam puan ortalaması 37.76±11.70 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim : The study was conducted to determine the relationship between loss of self and hope levels in schizophrenia patients. Materials and Methods: This research is descriptive and correlational study. The research data were collected between January 2022 and January 2023 in the Psychiatry Women's and Men's services in the Research Erzurum City Hospital Sample Additional Service Building and in the Community Mental Health Center (CMHC) affiliated to the Erzurum Provincial Health Directorate. The study population consisted of all schizophrenia patients who in remission and were hospitalized in psychiatry clinics between the specified dates, and all patients who applied to the Community Mental Health Center, were diagnosed with schizophrenia according to DSM-V diagnostic criteria and met the inclusion criteria of the study. No sampling was performed in the study population, and the study was completed with 76 patients.“Personal Information Form”,“Depersonalization Scale”and“Herth Hope Scale”were used for collect data. In the evaluation of the data; number, mean, percentile distributions, standard deviation, Cronbach alpha coefficient and Pearson Correlation analysis and t test for independent groups were used. Results: According to the research findings, the mean modifiyed engulfment score of the patients was 77.90±12.72, and most affected sub-scale of the MES was found to be changes self-concept (51.29±9.13). The mean score in the Herth Hope Scale was found to be 37.76±11.70.