İshalli buzağılarda kan plazma lipopolisakkarit konsatrasyonlarının hastalığın klinik bulguları ve prognoz üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of blood plasma lipopolysacharide concentrations on the clinical findings and prognosis of the disease in calves with diarrhea
  1. Tez No: 779669
  2. Yazar: CİSSE YOUSSOUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması, ishalli buzağılarda plazma lipopolisakkaritlerin konsantrasyonu ile hastalığın klinik bulgusu ve prognozu arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapıldı. Aynı zamanda hastalığın şiddetinin (hafif, orta ve şiddetli) etkisi de araştırıldı. Bu tez çalışmasında ayrıca, klinik, biyokimyasal, hematolojik parametreler ile kan gazı ve bazı akut faz proteinlerindeki değişimler de incelendi. Çalışmaya, Kayseri ve civar illerden, Erciyes Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Eğitim-Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Büyük Hayvan Kliniğine getirilen, 1-30 günlük yaşta farklı ırklardan (Simental, Holstein, Montofon, Melez) 45 adet ishalli buzağı (22 erkek ve 23 dişi) ve 10 adet 1-30 günlük sağlıklı buzağı üzerinde yapıldı. Çalışmada kullanılan ishalli buzağılar 3 gruba ayrıldı. Her grupta 15 buzağı bulundu. Grup 1 Bakteriyel (E. coli n=15), Grup 2 Paraziter (Cryptosporidiozis n=15) Grup 3 ise Viral (Rota+Corona n=15), gruplarından oluştu. Her bir grup da 3 alt gruba ayrıldı. Ayrıca 10 adet kontrol (sağlıklı buzağı) grubu çalışmanın 4. Grubunu oluşturdu. Bu çalışma sonucu elde edilen verilere göre; ishalli buzağılarda solunum ve kalp frekansının E. coli ve BRV+BCoV ile enfekte buzağılarda önemli derecede etkilendiği belirlendi. Hematolojik parametreler yönünden ise; WBC, monosit, lenfosit, granulosit ve trombosit değerlerinin ishalli buzağılarda, özellikle alt gruplar arasında önemli derecede farklılıkların olduğu gözlendi. Kan gazı değerleri açısından değerlendirilidiğinde ise; pH, PO2, Hct, Hb, Cl-, K+, laktat, Baz açığı ve Anyonik Gap değerlerinin ishalli buzağılarda önemli derecede etkilendiği ve bu etkileşimin farklı etiyolojilerde değişiklik gösterdiği tespit edildi. İshalli buzağılarda total protein değerlerinin E coli grubu hariç diğer gruplarda Kontrol grubu değerlerine göre önemli derecede düşük olduğu belirlendi. Plazma LPS konsantrasyonu E. coli ve Cryptosporidium spp.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine whether there is any relationship between the concentration of plasma lipopolysaccharides and the clinical manifestation and prognosis of the disease in calves with diarrhea. The effect of disease severity (mild, moderate and severe) was also investigated. In this thesis study, clinical, biochemical, hematological parameters and changes in blood gas and some acute phase proteins were also investigated. In this study, 45 calves with diarrhea (22 male and 23 female calves) from different breeds (Simental, Holstein, Montofon, cross-breed) aged between 1-30 days, were brought to Erciyes University, Faculty of Veterinary Medicine, Training-Research and Practice Hospital, Large Animal Clinic from Kayseri and its surrounding provinces and 10 healthy calves aged between 1-30 days old were included. Calves with diarrhea used in this study were divided into 3 groups. There were 15 calves in each group. Group 1 was Bacterial (E. coli n=15), Group 2 was Parasitic (Cryptosporidiosis n=15) and Group 3 was Viral (BRV+BCoV n=15). Each group was divided into 3 subgroups. In addition, 10 control (healthy calf) groups formed the 4th group of the study. According to the data obtained as a result of this study; It was determined that respiration and heart rate in calves with diarrhea were significantly affected in calves infected with E. coli and BRV+BCoV. In terms of hematological parameters; It was observed that there were significant differences in WBC, monocyte, lymphocyte, granulocyte and thrombocyte values in calves with diarrhea, especially between subgroups. When evaluated in terms of blood gas values; It was determined that pH, PO2, Hct, Hb, Cl-, K+, lactate, Base deficit and Anionic Gap values were significantly affected in calves with diarrhea and this interaction varied in different etiologies. It was determined that total protein values in calves with diarrhea were significantly lower than the control group values all groups except E coli group. Plasma LPS concentration was higher in E. coli and Cryptosporidium spp.