Örgütsel özdeşleşmenin işe karşı tavırlara etkisi
The effect of organizational identification on attitudes to work
- Tez No: 779832
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bir örgüt ile örgüte bağlı çalışanlar arasındaki ilişkiyi incelemek ve anlamlandırmak, o örgütün gelecek hedeflerine ulaşması için son derece büyük önem teşkil eden bir eylemdir. Bu ilişkilerin bir bölümüne ışık tutabilmek amacıyla bu çalışmada, farklı branşlarda çalışan bireylerden toplanan veriler aracılığıyla örgütsel özdeşleşmenin, örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenlerin birbirileri arasındaki ilişkiler araştırılmış ve sonucunda iki adet hipotez geliştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini oluşturan, Kocaeli sınırları içinde farklı sektörlerde ve statülerde çalışan 419 bireye anket uygulanarak hipotezler sınanmıştır. Sonuçta elde edilen datalar SPSS programına aktarılarak geçerlik, güvenirlik, korelasyon ve regresyon analizleri yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda örgütsel özdeşleşmenin, örgütsel bağlılık ve iş performansı üzerinde pozitif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Examining and understanding of the relationship between an organization and its employees is extremely important for that organization to achieve its future goals. In order to shed light on some of these relations, in this study, the effects of organizational identification on organizational commitment and job performance were examined through data obtained from individuals working in different sectors. For this purpose, previous publications on related variables were examined. Relationships between dependent and independent variables were investigated and two hypotheses were developed as a result. The hypotheses were tested by applying a questionnaire to 419 individuals working in different sectors and positions within the borders of Kocaeli. The obtained data were transferred to the SPSS and their validity, reliability, correlation and regression analyzes were interpreted. As a result of the analysis, it has been determined that organizational identification has a positive effect on both organizational commitment and job performance.