Algılanan örgütsel destek ve içsel motivasyonun örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinde çalışan iyi oluşunun (Öznel iyi oluş) aracılık etkisinin aracılık rolü: Özel güvenlik çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating role of employee well-being (Subjective well-being) in the effect of perceived organizational support and intrinsic motivation on organizational identification: A research on private security employees
- Tez No: 866814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Örgütsel özdeşleşme, çalışanların örgütle kurdukları bağı ve örgüte bakış açılarını ifade eden bir kavram olmakla birlikte çalışanın örgüte karşı sorumluluklarında, verimliliği ve işe bağlanma niyetinde önemli bir etken olarak literatürde kabul görmektedir. Örgütsel özdeşleşmenin oluşumunda örgütsel destek ve örgüte bağlı olarak çalışanın içsel motivasyonu da önem arz etmektedir. İçsel motivasyon, örgütsel koşullara ve bireysel koşullara bağlı olarak şekillenmektedir. Örgütsel desteğin içsel motivasyon üzerindeki olumlu etkisi de literatürde kabul görmektedir. Bunların yanı sıra çalışanın bireysel koşullardan şekillenen öznel iyi oluşunun da yine algılanan örgütsel destek ve içsel motivasyonun örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini pozitif yönlü olarak artırdığı söylenebilmektedir. Bu araştırmada, algılanan örgütsel destek ve içsel motivasyonun örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinde özlen iyi oluşun aracılık rolü araştırılmıştır. Bu doğrultuda yapılan analizler neticesinde, Algılanan örgütsel desteğin özel güvenlik çalışanlarından oluşan araştırma örneklemi için düşük düzeyde olduğu, bununla birlikte örgütsel özdeşleşme düzeyinin ise yine puan aralığı doğrultusunda yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. İçsel motivasyonun ilgili ve tercih etme boyutları için vasat bir durumun varlığı söz konusu olup bireyin kendini yeterli görmesine yönelik katılımcı değerlendirmesinin genel durumu ise yüksek olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, algılanan örgütsel destek arttıkça örgütsel özdeşleşme de artma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
Organizational identification is a concept that expresses the bond that employees establish with the organization and their perspective on the organization, and it is accepted in the literature as an important factor in the employee's responsibilities towards the organization, productivity and intention to commit to work. Organizational support and the internal motivation of the employee depending on the organization are also important in the formation of organizational identification. Intrinsic motivation is shaped depending on organizational and individual conditions. The positive effect of organizational support on intrinsic motivation is also accepted in the literature. In addition, it can be said that the employee's subjective well-being, shaped by individual conditions, positively increases the effect of perceived organizational support and intrinsic motivation on organizational identification. In this study, the mediating role of intrinsic well-being in the effect of perceived organizational support and intrinsic motivation on organizational identification was investigated. As a result of the analyzes carried out in this direction, it was determined that the perceived organizational support was at a low level for the research sample consisting of private security employees, while the level of organizational identification was also at a high level in line with the score range. There is a mediocre situation for the relevant and preference dimensions of intrinsic motivation, and the general situation of the participant's evaluation of the individual's self-efficacy was determined to be high. However, as perceived organizational support increases, organizational identification also tends to increase.