Opportunities and challenges of federalism in context of community development in Somalia
Somali'de topluluk gelişmi konsepti bağlamında federalizmin fırsat ve zorlukları
- Tez No: 779838
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. KAMALA VALIYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Somali'de toplumsal kalkınma konsepti bağlamında federalizmin yarattığı fırsat ve zorlukları ana hatlarıyla ele almaktadır. 2004 yılında Somalili kabile büyükleri ve siyasetçiler, uluslararası toplumun da yardımıyla, kalkınma için bir yol olarak federalizmi benimseme kararı almıştır. 2012 yılında Somali hükumeti federal bir sistemi benimsemiş ve dört yeni eyalet kurmuştur. Bunlar, Jubaland, Galmudug, Hirshabelle ve Güneybatı eyaletleridir. Daha önce ise 1998'de Puntland Eyaleti kurulmuştur. 1991'de Somaliland ülkenin merkezi hükumetinden bağımsızlığını ilan etmiştir. Böylece, iç savaş sonrasında ülkenin sorunlarına bir çözüm bulma ve Somali toplumunun yeniden inşası için federalizm benimsenmiştir. Bu çalışma, Somali'de federalizmin toplum kalkınmasını nasıl etkilediğine ve toplum kalkınması bağlamında yarattığı zorluklara ve fırsatlara odaklanacaktır. Bu çalışma ayrıca Somali'de federalizmin toplum kalkınmasını ilerletip ilerletmediğini veya kısıtlayıp kısıtlamadığını belirleyecektir. Federalizm güvenlik, ekonomik kalkınma, daha iyi bir eğitim sistemi, etkili sağlık sistemi, güç dağılımı, siyasi istikrar, kadınların ve gençlerin haklarının teşvik edilmesi gibi konularda önemli olanaklar sunmaktadır. Bununla birlikte, federalizm sınır çatışmaları, güç anlaşmazlıkları, doğal kaynakların sömürülmesi ve azınlıklara karşı adaletsizlik gibi zorlukları da beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study outlines the opportunities and challenges of federalism in the context of community development in Somalia. In 2004, Somali clan elders and politicians, with the international community's help, chose federalism as a path ahead for development. In 2012, in addition to the Puntland State of Somalia declared autonomous in 1998, Somalia adopted a federal system and established four new states – Jubaland, Galmudug, Hirshabelle, and Southwest State. In 1991, Somaliland proclaimed its independence from the rest of Somalia. Somalia adopted federalism with the intention to resolve the country's problems after the civil war and to rebuild the Somali community. This study will focus on how federalism affects community development in Somalia and the challenges and opportunities of federalism for the community development. This study will also determine whether federalism advances community development or constrains it. Federalism has offered opportunities for significant improvements in security and economic development, helped in creating a better education and healthcare system, and contributed to power distribution, political stability, and women's and youth's empowerment. However, it also poses challenges, including border conflicts, power disputes, the exploitation of natural resources, and minority injustice.