Examining the relationship between organizational culture and organizational performance
Organizasyonel kültür ve organizasyonel performans arasındaki ilişkinin incelemesi
  1. Tez No: 779844
  2. Yazar: MOHAMMAD HASAN AKBARİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN GÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde modern işletmeler karlılık, uzun vadeli sürdürülebilirlik ve ilerleme arayışındadır. Bu işletmeler, beklenmedik değişimlerin her gün meydana geldiği bir atmosferde faaliyet göstermektedir. Sonuç olarak, modern işletmeler yüksek performans elde etmek için uygun stratejiler uygulamalıdır. Bu önlemlerden biri, mümkün olan en iyi örgüt kültürünü benimsemektir. Kuruluşlar, uygun bir kültür oluşturmuşlarsa, amaçlanan kısa ve uzun vadeli hedeflerine ulaşabilirler. Sonuç olarak, örgütsel kültürlerin başarıları üzerinde önemli bir etkisi vardır. Çalışmanın temel amacı, örgüt kültürünün örgütsel performans üzerindeki etkisini araştırmaktır. Misyon, tutarlılık, katılım ve uyarlanabilirlik kültürün tüm yönleridir. Mali performans ve piyasa performansı, performans boyutlarının örnekleridir. Bu çalışmanın verileri Türk kamu ve özel sektör kuruluşlarında imalat sektörü çalışanlarından elde edilmiştir. Toplam 430 çevrimiçi anket teslim edildi ve 252 anket geri döndü. Hipotezleri değerlendirmek için SPSS yazılımı kullanılmıştır. Bulgular, kültürün performansı güçlü bir şekilde etkilediğini ve kültürün dört unsurunun da iki performans göstergesiyle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, yüksek performans elde etmek için güçlü bir kültür oluşturmak için yöneticilere uygun önerilerde bulunur. Gelecekteki araştırmacılar, daha kapsamlı bir araştırma için örneklem büyüklüğünü genişletmek için diğer ülkelerden veri toplayabilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, modern businesses seek profitability, long-term sustainability, and progress. These businesses operate in an atmosphere where unexpected shifts are a daily occurrence. As a result, modern businesses must implement appropriate strategies to attain high performance. One of these measures is to adopt the best organizational culture possible. Organizations can achieve their intended short-term and long-term goals if they have built an appropriate culture. As a result, organizational cultures have a significant impact on their success. The study's major goal is to investigate the effect of organizational culture on organizational performance. As mentioned in the literature, mission, consistency, involvement, and adaptability are all aspects of culture. Financial and market performance are examples of performance dimensions. This study's data was acquired from manufacturing sector employees in Turkish public and private business organizations. A total of 430 online questionnaires were delivered, with 252 questionnaires returned. SPSS software is used to assess the hypotheses. The findings show that culture strongly impacts performance and that all four elements of culture are connected with two performance indicators. This research makes appropriate recommendations to managers for establishing a strong culture to attain high performance. Researchers in the future can collect data from other countries to expand the sample size for a more comprehensive investigation.