The effect of digital marketing on purchase intention
Dijital pazarlama çalışmalarının satın alma niyeti üzerine etkisi
  1. Tez No: 779843
  2. Yazar: ZELİHA EZGİ MOĞULKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz dünyasının teknolojisi, her gün belki de her dakika yeni bir akımın durdurulamaz bir şekilde ortaya çıkması, en çok tüketim toplumunu etkiliyor. Markalar, doğrudan müşteri grubunun ihtiyacı olan ürüne gitmek yerine, kendilerini ve ürünlerini bir ihtiyaç unsuru olarak gösterme konusunda adeta yarış halinde koşuyorlar. Bu yarışı kesintisiz sürdürdükleri yer ise alan e-ticaret olup, en büyük destekçisi ise dijital pazarlama çalışmalarıdır. Dünyada her saniye internet kullanıcı sayısının artması ve sosyal medya hesap kullanım oranlarının çığ gibi büyümesi internet tabanlı pazarlama çalışmalarının en büyük tetikleyicileridir. Çünkü mevcut pazar yapısının dinamizmi ve rekabet koşullarının gerektirdiği hız ve etkiye sahip olabilmek için dijital pazarlamanın avantajlarını korumadan sektörde var olamayacaklarını anlayan markalar, müşterilerine 7/24 hizmet verme anlayışına evrilmişlerdir. Dijital pazarlama çalışmaları ile akıllı markaların alışveriş için herhangi bir zaman sınırlaması olmadan telefon veya tablet üzerinden yapılabilecek bir aktivite haline gelmiştir. Bu da klasik pazarlama anlayışına ve standart alışveriş kültürüne yeni bir boyut kazandırıyor. Bu araştırmanın genel akışı; geleneksel pazarlamanın tarihçesi ve işleyişi, dijital pazarlamanın kökenleri, internetin gelişmesiyle geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama arasındaki farklar, değişen tüketim anlayışı ve tüketim toplumu incelenmektedir. Çalışmanın araştırma bölümünde, Xiaomi'nin Türkiye'deki müşteri ve hedef müşteri kitlesi için potansiyeli, dijital pazarlama ve sosyal medya çalışmaları hakkında olumlu veya olumsuz düşünceleri olan kitlenin potansiyel satın alma niyeti incelenmiştir. Bu anlamda dijital pazarlama çalışmalarının satın alma niyeti üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technology of today's world, the unstoppable appearance of a new trend every day, perhaps every minute, affects the consumer society the most. Instead of going directly to the product that the customer group needs, brands are almost in a race to show themselves and show their products as an element of need. The area where they can continue this race uninterruptedly is e-commerce, and its biggest supporter is digital marketing studies. The increase in the number of internet users in the world every second and the avalanche growth of social media account usage rates are the biggest triggers of internet-based marketing studies. Because brands that understand that they cannot exist in the sector without maintaining the advantages of digital marketing in order to have the speed and impact required by the dynamism and competitive conditions of the current market structure, are able to provide 24/7 service to their customers with their digital marketing efforts, and thus, without any time limit for shopping, smart brands can It has become an activity that can be carried out on a phone or tablet. This adds a new dimension to the classical marketing understanding and standard shopping culture. In this research, in the general flow; the history and functioning of traditional marketing, the origins of digital marketing, the differences between traditional marketing and digital marketing with the development of the internet, the changing understanding of consumption and consumption society are examined. In the research part of the study, the potential of Xiaomi for the customer and target customer group in Turkey, the potential purchase intention of the audience, who has positive or negative thoughts about digital marketing and social media studies, is examined. In this sense, it has been tried to understand the positive and negative effects of digital marketing studies on purchase intention.