Examining the relationships among perceived organizational support, organizational culture, and job performance: A study in aviation firms
Algılanan örgütsel destek, örgüt kültürü ve iş performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Havacılık firmalarında bir araştırma
  1. Tez No: 804694
  2. Yazar: HATİCE YILMAZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı örgüt kültürünün iş performansı üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolünün incelenmesidir. Bu ilişkiler sosyal değişim teorisi çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemi havacılık firmalarında çalışan 347 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler katılımcılardan çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Kartopu örneklemi yöntemi kullanılmıştır. Çalışanların örgüt kültürü düzeyleri Cameron ve Quinn'in geliştirdiği Örgüt Kültürü Ölçeği, iş performansı düzeyleri Spreitzer tarafından kısaltılmış İş Performansı Ölçeği ve örgütsel destek algıları ise Eisenberger vd.'nin geliştirdiği Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği kullanılarak belirlenmiştir. Veri analizinde SPSS v22 programı kullanılmıştır. Veriler aracılığıyla hipotezleri test etmek için açıklayıcı faktör analizi, çoklu regresyon analizi ve düzenleyici değişkenli hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, algılanan örgütsel desteğin örgüt kültürü ve iş performansı arasındaki pozitif yönlü ilişkide düzenleyici etkisinin olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar tartışma bölümünde yorumlanmıştır. Araştırmanın kısıtlarından söz edilmiş ve gelecek araştırmacılara faydalı olabileceği düşünülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to investigate the moderating role of perceived organizational support (POS) on the relationships between organizational culture (OC) and job performance (JP). These relations are discussed within the framework of Social Exchange Theory (SET). The sample of the research consists of 347 participants working in aviation firms. Data were collected from the participants via an online questionnaire. Snowball sampling method was used. Organizational culture levels of the employees were measured by Cameron and Quinn Organizational Culture Scale (OCS), their assessment of job performance was measured by Job Performance Scale (JBS) abbreviated by Spreitzer, and their perceptions of organizational support were measured using Perceived Organizational Support Scale (SPOS) by Eisenberger et al. SPSS v22 program were used in data analysis. With the help of the data, explanatory factor analysis, multiple regression analysis and a moderated hierarchical regression analysis were used to test models and hypotheses. According to the findings, it was determined that perceived organizational support had a moderating effect on the positive relationship between organizational culture and job performance. The results are interpreted in the discussion section. The limitations of the research were mentioned. Recommendations have been made that are thought to be useful to future researchers have been made.